Role protein-proteinových interakcí v N6-adenosyl methylacích mRNA

Již několik desetiletí je známo, že mRNA je modifikována methylací adeninu. Navzdory průlomovým pracem v posledních dvou letech je biologická funkce této modifikace málo prozkoumaná. Existují indicie, že se může podílet na procesech řídících přechod do meiozy u kvasinek, určení pohlaví u Drosophily,...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Saleh, Mária, 1990- (Dissertant)
Other Authors: Růžička, Kamil (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:English
Published: 2014
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/357445/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Již několik desetiletí je známo, že mRNA je modifikována methylací adeninu. Navzdory průlomovým pracem v posledních dvou letech je biologická funkce této modifikace málo prozkoumaná. Existují indicie, že se může podílet na procesech řídících přechod do meiozy u kvasinek, určení pohlaví u Drosophily, regulaci obezity u člověka nebo formování cévních svazků u rostlin. Proteiny nedávno identifikované jako součásti mRNA methylačního komplexu budou klonovány do příslušných vektorů pro kvasinkový dvouhybridní systém a tyto interakce zde budou testovány.
It has been known already for decades, that mRNA is modified by adenine methylation. In spite of significant publications from past two years, biological relevance of this modification is still not well understood. There are indices that it may be involved in processes regulating yeast transition to meiosis, sex-determination in Drosophila, obesity regulation in human or formation of conductive tissue bundle in plants. The proteins recently identified as members of mRNA methylation complex will be cloned into corresponding vectors for yeast two-hybrid system and their interactions will be tested.
Item Description:Vedoucí práce: Kamil Růžička
Physical Description:63 l.