Kostel sv. Jiří v Tasově. Antropologický výzkum kosterních pozůstatků.

V rigorózní práci se věnujeme antropologické charakteristice kosterních pozů-statků objevených během archeologického výzkumu zaniklého kostela sv. Jiří v Tasově v letech 2007-2012. Během tohoto výzkumu byl vymezen celý půdorys kostela, byla objevena starší církevní stavba (rotunda) a částečně byl pr...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Pěnička, Robin, 1984- (Dissertant)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2013
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/106347/prif_r/
Cover Image
Description
Summary:V rigorózní práci se věnujeme antropologické charakteristice kosterních pozů-statků objevených během archeologického výzkumu zaniklého kostela sv. Jiří v Tasově v letech 2007-2012. Během tohoto výzkumu byl vymezen celý půdorys kostela, byla objevena starší církevní stavba (rotunda) a částečně byl prozkoumán přilehlý hřbitov. Objevený kostel i kosterní pozůstatky jsou datované do 13. a 14. století. K antropologické analýze bylo k dispozici 118 jedinců - 44 nedospělých a 74 dospělých jedinců. Analýza se zaměřila na demografickou, osteometrickou a stručnou paleopatologickou charakteristiku pohřbených obyvatel. Antropologické poznatky jsou doplněny o stručnou historii kostela sv. Jiří a Tasova. Celá práce je koncipována jako sonda do života středověkého člověka na Moravě.
In this thesis we study human skeletal remains from St. George‘s churchyard in Tasov, Moravia. Human skeletal remains were discovered during archaeological ex-cavation in 2007-2012. The Church of St. George and churchyard are dated in 13th and 14th century. In this thesis are described 118 skeletons - 44 juveniles and 74 adults. The anthropological analysis is focused on demographic, osteometric and paleopathological investigation of this population. Also some archaeological aspects of history of St. George‘s Church and Tasov are included. In this thesis we concentrate on medieval man and we try to bring back to life forgotten people of Moravia.
Physical Description:140 l.