Historické podmíněnosti evropského sídelního systému

Tématem práce je analýza historických souvislostí ovlivňujících vývoj evropského sídelního systému od starověku do 20. století. Cílem práce je retrospektivní zhodnocení procesů a jejich dopadů na současnou podobu sídelního systému Evropy v měřítku převážně makroregionálních struktur. Metodou práce j...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Bolek, Miroslav, 1988- (Dissertant)
Other Authors: Mulíček, Ondřej, 1974- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2013
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/253021/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Tématem práce je analýza historických souvislostí ovlivňujících vývoj evropského sídelního systému od starověku do 20. století. Cílem práce je retrospektivní zhodnocení procesů a jejich dopadů na současnou podobu sídelního systému Evropy v měřítku převážně makroregionálních struktur. Metodou práce je interpretace a analýza historiografické a geografické literatury a konfrontace nabytých poznatků s dostupnou datovou základnou ve vybraných případových studiích. Výsledkem je zhodnocení hlavních tendencí vývoje evropského sídelního systému v procesech dlouhého trvání (longue durée) a demonstrace vybraných jevů v grafových a mapových výstupech.
The theme of this diploma thesis is an analysis of historical conditionalities which formed the settlement system in Europe from antiquity to the 20th century. The aim of this work is a retrospective review of processes and their impacts on macro-scale structures of the current forms of European settlement system. The methods used in this thesis are interpretation and analysis of historiographical and geographical literature and confrontation of this information with available data base in selected case studies. The result is an assessment of the main trends in the evolution of European settlement system in the processes of long duration (longue durée) and demonstration of selected phenomena in graph and map outputs.
Item Description:Vedoucí práce: Ondřej Mulíček
Physical Description:121 s., [27]s. příl.