Zákaz opakovaného stíhání a jeho uplatnění v oblasti ochrany hospodářské soutěže na vnitřním trhu

Práce se zabývá zásadou ne bis in idem a její aplikací v antitrustu v rámci EU. Podrobněji analyzuje jednotlivé prvky této zásady zejména s ohledem na její vyjádření v čl. 4 Protokolu č. 7 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, čl. 54 Schengenské prováděcí úmluvy a čl. 50 Listiny základ...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Štencel, Václav (Autor práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2012
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/108385/pravf_r/
Obálka
Popis
Shrnutí:Práce se zabývá zásadou ne bis in idem a její aplikací v antitrustu v rámci EU. Podrobněji analyzuje jednotlivé prvky této zásady zejména s ohledem na její vyjádření v čl. 4 Protokolu č. 7 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, čl. 54 Schengenské prováděcí úmluvy a čl. 50 Listiny základních práv EU. Následně je provedeno shrnutí vývoje právní úpravy antitrustu v EU, stručná charakteristika jednotlivých skutkových podstat soutěžních deliktů, interpretace kompetenčních ustanovení nařízení č. 1/2003 a posouzení povahy jednotlivých rozhodnutí, která mohou být v řízení o soutěžním deliktu vydána. V závěru jsou představeny jednotlivé modelové situace opakovaného stíhání soutěžních deliktů v EU a jejich řešení z pohledu dosavadní judikatury Soudního dvora EU a shrnuty faktické a právní změny, které by měly vést k přehodnocení této judikatury. V poslední kapitole jsou pak navrženy legislativní změny na unijní i vnitrostátní úrovni, které by vedly k odstranění nedostatků stávající právní úpravy a přetrvávající právní nejistoty.
The thesis deals with the ne bis in idem principle and its application in antitrust matters in the EU. It analyses in detail individual components of this principle, in particular with respect to its expression in art. 4 of the Protocol no. 7 to the Convention on protection of human rights and fundamental freedoms, art. 54 of the Schengen implementation agreement and art. 50 of the Charter of fundamental rights of the EU. Thereafter follows a summary of evolution of antitrust legislation in the EU, brief characteristic of antitrust infringements, interpretation of jurisdictional provisions in Regulation no. 1/2003 and adjudication of the nature of each decision, which can be rendered in antitrust proceedings. After that the thesis introduces all model situations of repeated prosecution of one anti-competitive conduct in the EU and their solution according to existing case law of the Court of Justice of the EU and subsequently suggests reassessment of this case law as a result of legal and factual changes. Finally, for the purposes of elimination of imperfections of current legislation and remaining legal uncertainty, the last chapter puts forward several proposals for revision of union and domestic rules.
Fyzický popis:170 s.