Logické a fyzikální aplikace ortosvazů

Práce se zabývá studiem svazů, které vznikají jako algebraické reprezentace logik kvantově-mechanických systémů. Ukazuje se, že těmito svazy jsou množiny podprostorů Hilbertových prostorů a tyto tvoří podtřídu třídy ortosvazů. Prezentovány jsou zde především výsledky, kterých bylo dosaženo ve snaze...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Cícha, Tomáš (Dissertant)
Other Authors: Kruml, David, 1974-
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2011
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/207863/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Práce se zabývá studiem svazů, které vznikají jako algebraické reprezentace logik kvantově-mechanických systémů. Ukazuje se, že těmito svazy jsou množiny podprostorů Hilbertových prostorů a tyto tvoří podtřídu třídy ortosvazů. Prezentovány jsou zde především výsledky, kterých bylo dosaženo ve snaze nalézt úplný popis této podtřídy v jazyce teorie svazů. Na příkladech je naznačeno, jak lze pomocí abstraktních kvantových logik popisovat kvantově-mechanické fyzikální systémy.
This thesis studies lattices that arise as algebraical representations of logics of quantum mechanical systems. It is shown here, that those lattices are sets of subspaces of Hilbert spaces, and that they form certain subclass in the class of ortholattices. Presented here are results achieved in efforts to describe this subclass entirely by means of lattice theory. Examples are used to indicate, how one can use abstract quantum logics to describe quantum mechanical physical systems.
Item Description:Vedoucí práce: David Kruml
Physical Description:34 l.