Nízkoteplotní alterace vybraných oxidů Y,REE,U,Nb,Ti

Předložená práce se zabývá primárními a sekundárními alteracemi minerálů ze skupiny aeschynitu, euxenitu, fergusonitu, samarskitu a pyrochloru. První část práce je zaměřena na popis skupin minerálů, jejich jednotlivých členů a jejich lokality v Českém masívu. Vlastní práce je pak zaměřena na okolí P...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Heroldová, Nikola (Dissertant)
Other Authors: Novák, Milan, 1952- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2010
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/262337/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Předložená práce se zabývá primárními a sekundárními alteracemi minerálů ze skupiny aeschynitu, euxenitu, fergusonitu, samarskitu a pyrochloru. První část práce je zaměřena na popis skupin minerálů, jejich jednotlivých členů a jejich lokality v Českém masívu. Vlastní práce je pak zaměřena na okolí Písku a výsledky chemické analýzy alterovaného písekitu. Chemické složení bylo studováno na elektronové mikrosondě. Alterace primárních minerálů vedly k ochuzení REE, Y a nabohacení Si, As a P.
This work deals with primary and secundary alteration of minaral groups of aeschynite, euxenite, fergusonite, samarskite and pyrochlore. The first part is focused on description of mineral groups, their members and their localities in Bohemian Massif. The main work is focused on surroundings of Písek and results of chemical analysis of alterated písekite. An electron microprobe was used for studying chemical composition. Alteration of primary minerals leads to depletion of REE, Y and enrichment of Si, As and P.
Item Description:Vedoucí práce: Milan Novák
Physical Description:30 l.