Poruchy metabolismu sacharidů

Bakalářská práce popisuje onemocnění způsobená poruchou metabolismu sacharidů. Většina těchto onemocnění je dědičná. V první části je uvedena klasifikace sacharidů, jejich trávení a metabolismus. V další části se práce věnuje charakteristice jednotlivých onemocnění, jejich výskytem, diagnostikou a l...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Hellingerová, Petra (Dissertant)
Other Authors: Suchodolová, Veronika, 1982- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/176871/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Bakalářská práce popisuje onemocnění způsobená poruchou metabolismu sacharidů. Většina těchto onemocnění je dědičná. V první části je uvedena klasifikace sacharidů, jejich trávení a metabolismus. V další části se práce věnuje charakteristice jednotlivých onemocnění, jejich výskytem, diagnostikou a léčbou. Léčba spočívá ve vyloučení konkrétních sacharidů z diety, proto je zde uveden výskyt sacharidů v potravě a jejich množství.
This bachelor thesis describes diseases caused by disorders of carbohydrate metabolism. Most of these diseases are hereditary. In the first part of the theses the classification of carbohydrates is introduced as well as their digestion and metabolism. The other part of the work is devoted to characteristics of specific diseases, their incidence, diagnosis and treatment. The treatment is based on elimination of concrete carbohydrates from a diet. Therefore there are introduced occurrences of carbohydrates in particular foods and their amount.
Item Description:Vedoucí práce: Veronika Březková
Physical Description:48 l.