Vegetation history of the Jeseníky Mts on local and regional scale /

Dizertační práce je zaměřena na holocénní historii vegetace v Jeseníkách. Zkoumaná oblast je nejvýchodnější evropské hercynské pohoří s přirozeným alpínským bezlesím, která vykazuje přechodné rysy k oblasti Západních Karpat. Paleoekologický výzkum byl dosud zaměřen na vrcholové polohy, zatímco oblas...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Dudová, Lydie, 1982- (Dissertant)
Other Authors: Hájek, Michal, 1974- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:English
Published: 2016
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/78088/prif_d/
Cover Image
Description
Summary:Dizertační práce je zaměřena na holocénní historii vegetace v Jeseníkách. Zkoumaná oblast je nejvýchodnější evropské hercynské pohoří s přirozeným alpínským bezlesím, která vykazuje přechodné rysy k oblasti Západních Karpat. Paleoekologický výzkum byl dosud zaměřen na vrcholové polohy, zatímco oblast středních nadmořských výšek zůstává neprozkoumána. Zaměřila jsem se proto na získávání nových dat ze středních poloh, hlavně prostřednictvím pylové analýzy jako hlavní metody paleoekologického výzkumu. Kombinací nově získaných dat s již publikovanými poznatky jsem popsala, jak se vegetace během holocénu vyvíjela. Březo-borové a později lískovo-smrkové lesy s příměsí listnatých dřevin převažovaly v období raného holocénu, smíšený les se smrkem a listnatými dřevinami převládal během středního holocénu, zatímco v pozdním holocénu v krajině dominovaly smíšené bukové lesy.
The thesis deals with the Holocene vegetation history in the Jeseníky Mts. The studied region is the easternmost Hercynian mountain range in Europe, showing transitional features to the Western Carpathians and containing an isolated alpine treeless zone. Palaeoecological research has been mostly focused on summit sites, whereas the middle altitudes remain quite unexplored. I aimed to obtain new original data, especially from the middle altitudes, using pollen analysis as the main method of palaeoecological reconstruction. By synthetizing these new data together with the already available data, I reconstructed the Holocene vegetation development in the area. Pinebirch and later spruce-hazel mixed woodlands occurred in the Early Holocene, sprucebroadleaved forest prevailed in Middle Holocene, whereas mixed beech stands dominated in the landscape of the Late Holocene.
Item Description:Vedoucí práce: Michal Hájek
Physical Description:28 listů, přibližně 140 listů příloh, 1 fólie : ilustrace, grafy, tabulky