Rizikové faktory vzniku zubního kazu a ověření metod primární intervence /

Úvod: Cílem práce bylo posouzení vybraných rizikových faktorů a jejich závažnosti pro vznik zubního kazu u dětí v české populaci a ověření potenciálu metod primární prevence pro zamezení jeho vzniku. Zaměřili jsme se na posouzení kariogenních bakterií, parodontálních patogenů, genetického pozadí a b...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Bartošová, Michaela, 1986- (Autor práce)
Další autoři: Kukletová, Martina, 1943- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2016
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/177564/lf_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Úvod: Cílem práce bylo posouzení vybraných rizikových faktorů a jejich závažnosti pro vznik zubního kazu u dětí v české populaci a ověření potenciálu metod primární prevence pro zamezení jeho vzniku. Zaměřili jsme se na posouzení kariogenních bakterií, parodontálních patogenů, genetického pozadí a behaviorální složky jako možných rizikových faktorů. Metody: Sledovaný soubor byl rozdělen do čtyř skupin podle věku dítěte. Pro stanovení přítomnosti kariogenních bakterií jsme využili test Dentocult® SM Strip mutans (Orion Diagnostika Oy, Finsko) nebo test CarioGene® (Protean s.r.o., Česká republika). Výskyt anaerobních mikrobů jsme sledovali pomocí testů ParoCheck® (Greiner bio-one GmbH, Německo) a StomaGene® (Protean s.r.o., Česká republika). Část disertace, která se zabývala genetickými predispozicemi vzniku zubního kazu, byla založena na studiu případů s onemocněním a zdravých kontrol (case-control study). Metodicky byla genetická analýza postavena na principu polymerázové řetězové reakce (PCR). pro stanovení vhodného stupně behaviorální intervence byl využit epedemiologický dotazník a dotazník v podobě textových a obrazových zdravotních varování. Pro jejich hodnocení jsme použili metodu Self-Assesement Manikin (SAM).
Background: The aim of this study was to assess the risk factors and their relevance to dental caries development in children in Czech population and to verify the efficacy of primary intervention methods in caries prevention. Attention was focused on microbial composition of dental plaque (cariogenic bacteria/periodontal pathogens), genetic predisposition and behaviour of mothers. Methods: The group of subjects was divided into four subgroups according to the age of children. The presence of cariogenic bacteria was identified by Dentocult® SM Strip mutans test (Orion Diagnostics Oy, Finland) or CarioGene® test (Protean s.r.o., Czech Republic), periodontal pathogens were identified by ParoCheck® test (Greiner bio-one GmbH, Germany), StomaGene® test (Protean s.r.o., Czech republic). Genetic part was designed as case-control studies. Genetic analysis was based on the polymerase chain reaction principle (PCR). The level of behavioral intervention was determined on the basis of analysis of epidemiologic questionnaires and questionnaries with picture and text information. Self-Assessement Manikin scale (SAM) was used for evaluation of answers.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Martina Kukletová
Vedoucí práce: Lydie Izakovičová Hollá
Fyzický popis:198 listů