Odhad pohlaví u archeologických kosterních vzorků: srovnání různých částí skeletu /

Klíčovým faktorem při vyvíjení nových, přesnějších a šířeji aplikovatelných metod na odhad pohlaví z kosterních pozůstatků je míra sexuálního dimorfizmu použitých kostí. Nejspolehlivější výsledky přináší odhad pohlaví podle kosti pánevní, která se však v archeologických souborech často nezachová nep...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Zdechovanová, Jana (Autor práce)
Další autoři: Králík, Miroslav, 1973- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Slovenština
Vydáno: 2015
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/375954/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Klíčovým faktorem při vyvíjení nových, přesnějších a šířeji aplikovatelných metod na odhad pohlaví z kosterních pozůstatků je míra sexuálního dimorfizmu použitých kostí. Nejspolehlivější výsledky přináší odhad pohlaví podle kosti pánevní, která se však v archeologických souborech často nezachová nepoškozena. V situacích, kdy není možné použít kost pánevní, případně odhadnout pohlaví podle lebky, se používají metody založené na jiných kostech postkraniálního skeletu. Hlavním cílem této práce bylo zhodnocení sexuálního dimorfizmu osmi kostí postkraniálního skeletu (humerus, radius, ulna, pelvis, femur, tibia, talus, calcaneus) a porovnání výsledků odhadu pohlaví podle různých metod z různých částí skeletu na archeologickém souboru dospělých jedinců (27 žen a 27 mužů) z mladohradištního pohřebiště na lokalitě Dětkovice, okres Prostějov. Byly vypočítány indexy sexuálního dimorfizmu ve velikosti a rozptylu hodnot.
Level of sexual dimorphism of human bones is a key factor in developing new, more accurate and widely applicable methods for sex estimation from skeletal remains. Pelvis is the most reliable bone for this estimation, but it is susceptible to be damaged in archaeological collections. When it is not possible to use pelvis or skull, methods based on other bones of postcranial skeleton are applied. The main aim of this thesis was to assess sexual dimorphism of eight postcranial bones (humerus, radius, ulna, pelvis, femur, tibia, talus, calcaneus) and to compare sex estimation according to different methods using different bones in an archeological sample of adults (27 males and 27 females) from a medieval site Dětkovice, Prostějov. Indexes of sexual dimorphism based on mean values and variances were calculated.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Miroslav Králík
Fyzický popis:123 stran