Střídavá výchova

Rigorózní práce se zabývá současnou platnou právní úpravou střídavé výchovy v zákoně o rodině a právní úpravou střídavé péče v novém občanském zákoníku, který nabývá účinnosti dne 1. 1. 2014. Provádí komparaci těchto právních úprav a uvádí, k jakým dochází změnám. Práce dává analýzou těchto právních...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Trávníček, Milan, 1985- (Autor práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2014
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/185981/pravf_r/
Obálka
Popis
Shrnutí:Rigorózní práce se zabývá současnou platnou právní úpravou střídavé výchovy v zákoně o rodině a právní úpravou střídavé péče v novém občanském zákoníku, který nabývá účinnosti dne 1. 1. 2014. Provádí komparaci těchto právních úprav a uvádí, k jakým dochází změnám. Práce dává analýzou těchto právních úprav odpověď na otázku, zda dosavadní judikatura obecných soudů a Ústavního soudu bude vodítkem pro rozhodování i po účinnosti nového občanského zákoníku. Dále rozebírá právní úpravu střídavé výchovy ve Francouzské republice a ve Slovenské republice a poukazuje na odlišnosti v těchto zahraničních právních úpravách. Na základě srovnání české a zahraniční právní úpravy uvádí úvahy de lege ferenda. Práce si klade za cíl definovat jednotlivé faktory, které mohou ovlivnit vhodnost nařízení střídavé výchovy, a formulovat doporučení pro rozhodování ve věcech střídavé výchovy, a to především na základě rozboru relevantní judikatury českých soudů a prostřednictvím inspirace ze zahraničí. Závěrem se práce zabývá statistickými daty v České republice a v zahraničí, srovnává je a odpovídá na otázku, co je pravděpodobně příčinnou vyššího svěřování dětí do střídavé výchovy v zahraničí.
The thesis deals with alternating custody. We analyze Czech law n. 94/1963 Sb., Familly Code and New Czech Civil Code n. 89/2012 Sb. that will come into force on 1st January 2014, and define differences between these two provisions. We answer the question of whether the current jurisprudence regarding alternating custody continues to apply. We deal with foreign legal provisions in France and Slovakia and we point out the differences. According to this analysis we formulate considerations de lege ferenda. The objective of the thesis is to define factors that influence the suitability of alternating custody in Czech Republic and to formulate recommendations for the judges. In the end the thesis we deal with statistical data and state what is likely the cause of higher popularity of alternating custody in France.
Fyzický popis:169 s.