Excitation of asteroid rotations through impacts

Podle fotometrických pozorování rotuje většina planetek kolem své nejkratší hlavní osy. Několik desítek dnes známých planetek, kterým se říká tumbleři, mají ale excitovanou rotaci. Soudíme tak podle jejich složitých dvouperiodických křivek a také radarových pozorování planetky 4179 Toutatis, která j...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Henych, Tomáš (Autor práce)
Další autoři: Pravec, Petr, 1967- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Angličtina
Vydáno: 2013
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/106041/prif_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Podle fotometrických pozorování rotuje většina planetek kolem své nejkratší hlavní osy. Několik desítek dnes známých planetek, kterým se říká tumbleři, mají ale excitovanou rotaci. Soudíme tak podle jejich složitých dvouperiodických křivek a také radarových pozorování planetky 4179 Toutatis, která je prvním potvrzeným a zároveň nejlépe popsaným tumblerem. Disipace energie vede k útlumu excitované rotace a návratu do základního rotačního stavu. Časová škála tohoto procesu je pro většinu planetek poměrně krátká. Je tedy logické se ptát, jakým způsobem může být rotace planetek excitována. Hlavní procesy ovlivňující rotaci planetek jsou jejich vzájemné srážky a moment síly spojený s Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii- Paddack (YORP) efektem. V této dizertaci popíšeme analytický model, kterým ověřujeme, jestli mohou být srážky zodpovědné za excitaci rotace.
Most asteroids are found to be in principal axis rotation states. There is, however, a group of asteroids, called tumblers, which are in an excited state of rotation, i.e., freely precessing. This is indicated by their complex, two-periodic, lightcurves and also by radar measurements of the first confirmed and also the best described tumbler, 4179 Toutatis. A damping of the excited rotation is rather fast in most asteroids which explains why we observe most of them in a basic rotation state. A question arises on how were the asteroids excited. There are two major mechanisms to explain this, collisions and a torque related to Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack (YORP) effect. In the thesis we describe an analytical model we constructed to verify the plausibility of the collisional mechanism of the excitation of asteroid rotation.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Petr Pravec
Fyzický popis:90 s.