Molekulární aspekty hormonálního působení cytokininů

Cytokininy jsou známy jako pozitivní regulátory vývoje prýtu rostlin. Navzdory tomu bylo v minulosti ukázáno, že exprese bakteriálního genu ipt, který kóduje enzym syntetizující cytokininy, vede k vadnutí rostlin a tvorbě lézí. Některé patogeny jsou známy svou schopností ovlivňovat hladiny cytokinin...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Novák, Jan (Dissertant)
Other Authors: Brzobohatý, Břetislav, 1957- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2013
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/52474/prif_d/
Cover Image
Description
Summary:Cytokininy jsou známy jako pozitivní regulátory vývoje prýtu rostlin. Navzdory tomu bylo v minulosti ukázáno, že exprese bakteriálního genu ipt, který kóduje enzym syntetizující cytokininy, vede k vadnutí rostlin a tvorbě lézí. Některé patogeny jsou známy svou schopností ovlivňovat hladiny cytokininů během napadení rostlin. Reakcí na útok patogena může být spuštění hypersenzitivní reakce, která vede k rychlému odumírání buněk v místech infekce. Tento proces limituje příjem živin patogenem a zároveň brání jeho dalšímu šíření. V této práci jsme se zabývali studiem procesů následujících po aktivaci exprese bakteriálního ipt až po tvorbu lézí s cílem ukázat cytokininy jako signál či mediátor interakcí mezi rostlinou a patogenem. Pro tyto účely byly užity transgenní rostliny s binárním systémem pOp-ipt/LhGR, který umožňuje na základě aplikace induktoru aktivovat expresi bakteriálního genu ipt a zvýšit tak endogenně hladinu cytokininů v rostlinách tabáku.
Cytokinins are positive regulators of shoot development. However, it was previously demonstrated that efficient activation of the cytokinin biosynthesis gene ipt can cause necrotic lesions and wilting in tobacco leaves. Some plant pathogens reportedly use their ability to produce cytokinins in disease development. In response to pathogen attacks, plants can trigger a hypersensitive response that rapidly kills cells near the infection site, depriving the pathogen of nutrients and preventing its spread. We investigated a diverse set of processes that link ipt activation to necrotic lesion formation in order to evaluate the potential of cytokinins as signals and/or mediators in plant defence against pathogens. For this purpose, the binary pOpipt/ LhGR system for dexamethasone-inducible ipt expression was used to increase endogenous cytokinin levels in transgenic tobacco.
Item Description:Vedoucí práce: Břetislav Brzobohatý
Physical Description:77 l., [7]l. příl.