Stranové rozdíly kůstek středoušní dutiny

Středoušní kůstky jsou nejmenšími kostmi lidského těla. Přesto jsou už od 15. století předmětem výzkumů zaměřených nejen na jejich anatomii či funkční význam, ale také na jejich variabilitu. Cílem této práce bylo zpracovat vhodný archeologický kosterní soubor a vyhodnotit stranové, mezipohlavní a vě...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Nevrtalová, Vendula (Autor práce)
Další autoři: Králík, Miroslav, 1973- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2013
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/376286/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Středoušní kůstky jsou nejmenšími kostmi lidského těla. Přesto jsou už od 15. století předmětem výzkumů zaměřených nejen na jejich anatomii či funkční význam, ale také na jejich variabilitu. Cílem této práce bylo zpracovat vhodný archeologický kosterní soubor a vyhodnotit stranové, mezipohlavní a věkové rozdíly v rozměrech kladívka, kovadlinky a třmínku. Studovaný soubor se skládal z 299 středoušních kůstek, které pocházely ze tří archeologických lokalit, nacházejících se na území Moravy a datovaných do 11. - 18. století. Na každé z kůstek bylo vybráno několik rozměrů, které nejlépe vyjadřovaly jejich velikost a byly srovnatelné s rozměry z jiných antropologických studií. Rozměry byly získány digitalizací osteometrických bodů na fotografiích kůstek ze stereoskopického mikroskopu a následným výpočtem vzdáleností mezi příslušnými body. Statistická analýza byla provedena pomocí neparametrických testů. Statisticky významné mezipohlavní rozdíly byly zjištěny ve dvou rozměrech na kovadlince.
Middle ear ossicles are the smallest bones of the human body. In spite of that, they have been studied from the 15th century in studies focusing not only on their anatomy or functionality, but also on their variability. The main aim of this thesis was to analyse suitable archaeological human skeletal sample and to assess between-sides differences, sexual dimorphism and age differences in measurements of malleus, incus and stapes. A total of 299 middle ear ossicles from three archeological sites located in Moravia and dated to the 11th - 18th century were studied. We defined several measurements on each ossicle which best expressed size of the bones and were comparable with measurements used in previously published studies. Measurements were obtained by digitizing osteometric landmarks placed on the images of ossicles from stereoscopic microscope, followed by computation of relevant distances between them. Measurements were analysed using non-parametric statistical tests.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Miroslav Králík
Fyzický popis:96 l., [18] l. příl.