Metabolismus cukrů - diabetes - moderní vyšetřovací doktriny

Souhrn: Práce podává stručný přehled o typech diabetu, nejčastějších komplikacích a léčbě diabetu. Součástí je přehled vyšetření, která se vztahují k diagnostice nebo monitoringu komplikací diabetu mellitu. Předmětem experimentální části je srovnání jak výsledky laboratorních testů a délka diabetu k...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Pavlů, Pavla (Dissertant)
Other Authors: Mosler, Rudolf (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2013
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/203589/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Souhrn: Práce podává stručný přehled o typech diabetu, nejčastějších komplikacích a léčbě diabetu. Součástí je přehled vyšetření, která se vztahují k diagnostice nebo monitoringu komplikací diabetu mellitu. Předmětem experimentální části je srovnání jak výsledky laboratorních testů a délka diabetu korelují s výskytem chronických komplikací u diabetiků. Potvrdilo se, že správná kompenzace diabetu je klíčová pro prevenci výskytu komplikací. Stěžejní jsou jak hodnoty lačné glykemie, tak hodnoty glykovaného hemoglobinu, který odráží dlouhodobou kompenzaci. Nárůst výskytu komplikací diabetu sledujeme v průběhu 5 až 10 let od diagnózy diabetu.
Abstract: The present thesis provides a brief overview of the types of diabetes, its treatment and the most common complications. It contains a list of examinations which are related to the diagnosis and/or monitoring of the complications of diabetes mellitus. The experimental part examines the correlation between laboratory tests and diabetes duration, and the incidence of chronic complications among diabetics. The results confirm that a proper compensation of diabetes is essential for the prevention of complications. Both the fasting blood sugar (FBS) values and the values of glycated haemoglobin, which reflect a long-term compensation, have been found to be pivotal. An increase in the incidence of diabetes complications has been recorded within five to ten years after diabetes diagnosis.
Item Description:Vedoucí práce: Rudolf Mosler
Physical Description:62 l.