Použití přenosné XRF při studiu vrtných jader a výplachů při průzkumu na ropu a zemní plyn

Pro určování stratigrafické pozice ve vrtu se v dnešní době používají mikropaleontologická studia, která však nesou řadu nevýhod. Tyto metody by mohly být v budoucnu nahrazeny chemickými metodami, založenými na exaktních kvantitativních údajích. Práce ověřila, že metoda chemické stratigrafie v princ...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Klusová, Veronika (Autor práce)
Další autoři: Leichmann, Jaromír, 1963- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2013
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/327945/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Pro určování stratigrafické pozice ve vrtu se v dnešní době používají mikropaleontologická studia, která však nesou řadu nevýhod. Tyto metody by mohly být v budoucnu nahrazeny chemickými metodami, založenými na exaktních kvantitativních údajích. Práce ověřila, že metoda chemické stratigrafie v principu funguje a má potenciál se vyvinout v postup, který by se dal využívat běžně v praxi. Testování probíhalo za použití přenosné XRF spektrometrie na materiálu z vrtného výplachů, odebraného ze dvou průzkumných vrtů ležících ve flyšovém pásmu Západních Karpat. Nejlépe byla tato nová metoda stratigrafie založená na chemických rozdílech jednotlivých vrstev aplikovatelná na vápenatých horninách autochtonní jury ve vrtu Hustopeče. Na základě koncentrací draslíku a vápníku byla tato jednotka rozdělena do čtyř skupin. Pro první skupinu, která zhruba odpovídá vranovickým karbonátům, jsou typické nejnižší koncentrace draslíku (7 800 - 19 800 ppm) a nejvyšší koncentrace vápníku (do 525 000 ppm).
Stratigraphic position in borehole is nowadays established based on micropaleontological studies. These studies represent lots of disadvantages and could be in future replaced by chemical methods based on exact quantitative data. This work prove that in principle this chemical method works and has potential to develop into a procedure that could be used commonly in work experience. Samples for measuring were taken from two boreholes located in a zone of external flysch belt of Western Carpathians. Chemical composition was measured by portable XRF spectometry. This new method based on chemical differences between the layers worked better for calcareous autochthonous Jurassic rocks from borehole Hustopeče.This unit was divided into four groups based on content of potassium and calcium. For first group, which corresponds to a Vranovice carbonates, was typical the lowest content of potassium (7 800 - 19 800 ppm) and the highest content of calcium (up to 525 000 ppm).
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jaromír Leichmann
Fyzický popis:41 l.