Staré víno v nové sklenici - interakce grepu, grepové štávy s léčivy

Diplomová práce se zabývá problematikou interakcí léčiv s grapefruitovou šťávou. Teoretická část se věnuje historii, botanické charakteristice a nejznámějším odrůdám grapefruitu. Podrobněji je rozebírána otázka obsahových látek grapefruitové šťávy, které mají vztah k možným interakcím, a to předevší...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kleinová, Barbora (Dissertant)
Other Authors: Pruša, Tomáš, 1980- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2012
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/258475/lf_m/
Cover Image
Description
Summary:Diplomová práce se zabývá problematikou interakcí léčiv s grapefruitovou šťávou. Teoretická část se věnuje historii, botanické charakteristice a nejznámějším odrůdám grapefruitu. Podrobněji je rozebírána otázka obsahových látek grapefruitové šťávy, které mají vztah k možným interakcím, a to především v souvislosti s metabolizací přes cytochrom P450. Největší pozornost je věnována popisu mechanizmu a následkům inhibičního účinku grapefruitové šťávy. Praktická část práce ověřovala dotazníkovým šetřením znalosti týkající se interakcí léčiv s grapefruitovou šťávou ve třech skupinách respondentů: zdravotničtí pracovníci, studenti zdravotnických oborů a laická veřejnost.
The thesis deals the drug-grapefruit interactions. The first part contains the history, the botanical characterisation and best-known varieties of grapefruit. The content of substances of grapefruit juice related interactions was analysed, especially related with metabolism via cytochrome P450. The main part is devoted to the description of the mechanism and the inhibion effect of grapefruit juice. The following part is the questionnaire survey which examined knowledge of drug interactions with grapefruit juice in the three groups of respondents: health professionals, students and the general public.
Item Description:Vedoucí práce: Tomáš Pruša
Physical Description:104, 25 l.