Biofilm u vzorků izolovaných z klinického materiálu

Práce se zabývá tématem biofilm, jeho vznikem, strukturou a dopady pro zdravotnictví. Na základě pochopení vzniku a struktury biofilmu práce vysvětluje mechanismus rezistence vůči antibiotikům. Zmíněny jsou také typické příklady mikroorganismů tvořící biofilm se vztahem ke klinické praxi. V praktick...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kovaříková, Dagmar (Dissertant)
Other Authors: Černohorská, Lenka (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2012
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/309807/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Práce se zabývá tématem biofilm, jeho vznikem, strukturou a dopady pro zdravotnictví. Na základě pochopení vzniku a struktury biofilmu práce vysvětluje mechanismus rezistence vůči antibiotikům. Zmíněny jsou také typické příklady mikroorganismů tvořící biofilm se vztahem ke klinické praxi. V praktické části práce jsou hodnoceny vzorky z klinické praxe a sledovány faktory ovlivňující vznik biofilmu.
The thesis focuses on the study of biofilm problematics and it deals with the formation of a biofilm, the structure of a biofilm and the relationship with health care. Based on understanding of the creation and the structure of a biofilm the thesis explains the mechanism of resistance to antibiotics. The thesis gives examples of typical biofilm forming bacteria closely related to clinical practice. The following part of the thesis studies samples from clinical practice and factors in relation to the formation of a biofilm.
Item Description:Vedoucí práce: Lenka Černohorská
Physical Description:51, [6] l.