Význam zátěžové tkáňové Dopplerovské echokardiografie u systolického srdečního selhání

Pacienti se srdečním selháním jsou diagnostikování a také dále stratifikováni pomocí echokardiografie. Význam jednotlivých klidových echokardiografických parametrů pro prognostickou stratifikaci je poměrně dobře prozkoumán, málo je ale známo o zátěžových parametrech. Cílem práce byla identifikace ne...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Pozdíšek, Zbyněk (Dissertant)
Other Authors: Špinar, Jindřich, 1960- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2011
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/40211/lf_d/
Cover Image
Description
Summary:Pacienti se srdečním selháním jsou diagnostikování a také dále stratifikováni pomocí echokardiografie. Význam jednotlivých klidových echokardiografických parametrů pro prognostickou stratifikaci je poměrně dobře prozkoumán, málo je ale známo o zátěžových parametrech. Cílem práce byla identifikace nejpřesnějších echokardiografických prediktorů prognostického stavu a přímé srovnání jejich klidové a zátěžové formy. Dosažené výsledky ukazují lepší potenciál zátěžových parametrů nad klidovými z prognostického hlediska, navíc práce navrhuje i možné cut off hodnoty pro predikci nejen prognostického stavu, ale i funkční kapacity, ventilační neefektivity a hladiny BNP.
Echocardiography is a key tool for diagnosis and subsequent stratification of heart failure patients. Various resting echocardiographic parameters have been well evaluated, but only little is known about the exercise ones. The aim of the study was to identify most robust echocardiographic prognostic parameters and to compare their resting and exercise forms. The results obtained in the study showed better prognostic potential of exercise parameters compared to the resting ones. Moreover, useful cut off values of exercise parameters are proposed not only for prognostic stratification but also for prediction of functional capacity, ventilatory inefficiency and BNP levels.
Item Description:Vedoucí práce: Jindřich Špinar
Physical Description:70 l.