Dělení buněk - asymetrické x symetrické /

Schopnost dělit se asymetricky, znamená pro buňku možnost produkovat různé dceřiné buňky. Tyto buňky mohou následně produkovat široké spektrum tkání. Asymetrické dělení je v organismu prakticky nepostradatelné. V dospělosti jedince dochází k tomuto dělení např. při haematopoéze, nebo při obnově stře...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kohoutková, Marcela (Dissertant)
Other Authors: Pacherník, Jiří, 1971- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2010
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/269300/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Schopnost dělit se asymetricky, znamená pro buňku možnost produkovat různé dceřiné buňky. Tyto buňky mohou následně produkovat široké spektrum tkání. Asymetrické dělení je v organismu prakticky nepostradatelné. V dospělosti jedince dochází k tomuto dělení např. při haematopoéze, nebo při obnově střevního epitelu. Na druhou stranu je to jedna z možností, která umožňuje nádorovým buňkám udržet se ve tkáni. V této práci jsou shrnuty nejnovější poznatky z oblasti asymetrického buněčného dělení a jejich následné praktické využití.
The capability for asymmetric division means the possibility of producing various types of daughter cells. And thus a broad spectrum of tissues can be formed. Asymmetric division is essential for the organism. In the adult individual asymmetric division occurs e.g. in haematopoesis or in renewing the intestinal epithelium. On the other hand, it is a chance for cancer cells to stay in the tissue. In this bachelor thesis current findings and practical consequences of asymmetric division are summarized.
Item Description:Vedoucí práce: Jiří Pacherník
Physical Description:38 listů