Test magnetorecepce potemníka hnědého Tribolium castaneum /

Předkládaná práce se věnuje fenoménu magnetorecepce, tedy schopnosti živočichů využít informace poskytnuté magnetickým polem Země, se zvláštním zaměřením na magnetorecepci potemníka hnědého (Tribolium castaneum). Práce je členěna do dvou hlavních částí. První je část teoretická, kde je ve dvou kapit...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Tomanová, Kateřina (Autor práce)
Další autoři: Vácha, Martin, 1967- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2009
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/150822/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Předkládaná práce se věnuje fenoménu magnetorecepce, tedy schopnosti živočichů využít informace poskytnuté magnetickým polem Země, se zvláštním zaměřením na magnetorecepci potemníka hnědého (Tribolium castaneum). Práce je členěna do dvou hlavních částí. První je část teoretická, kde je ve dvou kapitolách představen současný stav problematiky magnetorecepce a je také zmíněno využití potemníka hnědého (Tribolium castaneum), na kterého byl vývin testu zaměřen. Druhá část je experimentální, kde je popsána metodika a průběh optimalizace testu s ohledem na hledání vhodného podmiňovacího podnětu. Následuje kapitola s výsledky; jejich zhodnocení a zasazení do kontextu současného poznání je pak uvedeno v kapitole diskuze. Stěžejní část experimentů se zabývala vývinem a optimalizací metody laboratorního testování magnetorecepce u potemníka hnědého. Poté, co se jako vhodný podmiňovací podnět ukázal tepelný gradient, podařilo se získat významnou magnetosenzitivní orientační reakci. Výsledky přináš.
The present thesis deals with the issue of magnetoreception, the ability of animals to use and process information provided by Earth’s magnetic field. The main focuses here are magnetoreceptive abilities of red flour beetle Tribolium castaneum. The thesis consists of two main parts. The first part is theoretical. Its two chapters explain the readers what the current situation in the field of magnetoreception is. It also discusses how red flour beetle was used for the purpose of the thesis since the test was composed with regard to this particular species. Methodology and process of optimalization of the test for a suitable conditioned stimulus are described in the second laboratory part of the thesis. The following chapter presents the readers with results. These results are then evaluated and placed in the context of and compared to other published works in this field in the discussion chapter. Having discovered that heat gradient is the suitable conditioned stimulus, a significant ma.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Martin Vácha
Fyzický popis:62 listů : ilustrace, fotografie