Využití metod molekulární biologie v detekci Toxoplasma gondii

Závažné komplikace parazitární infekce toxoplazmózy u pacientů s hlubokým imunodeficitem, imunosuprimovaných pacientů a gravidních žen vyžadují k průkazu Toxoplazma gondii správně zvolený diagnostický postup. Při jeho výběru by se měla zohlednit skutečnost nedostatečné tvorby protilátek u těchto jed...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Bartková, Margita (Dissertant)
Other Authors: Novotný, Dalibor, 1965-2015 (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2009
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/215076/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Závažné komplikace parazitární infekce toxoplazmózy u pacientů s hlubokým imunodeficitem, imunosuprimovaných pacientů a gravidních žen vyžadují k průkazu Toxoplazma gondii správně zvolený diagnostický postup. Při jeho výběru by se měla zohlednit skutečnost nedostatečné tvorby protilátek u těchto jedinců. Z tohoto důvodu je prakticky nezastupitelnou součástí laboratorní diagnostiky toxoplazmózy přímý průkaz deoxyribonukleové kyseliny Toxoplazma gondii pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR), na jejíž možnosti uplatnění poukazuje i tato práce.
Serious complications of parasitic toxoplasmosis infection in the patients with strong immunodeficiency, immunosuprimed patients and pregnant women need an appropriate diagnostic procedure for the Toxoplasma gondii detection regarding an insufficient antibody synthesis in these patients. For that reason a direct DNA Toxoplasma gondii detection by polymerase chain reaction (PCR) is an unsubstitutable part of laboratory diagnosis as presented in this work.
Item Description:Vedoucí práce: Dalibor Novotný
Physical Description:46 l.