Acidobazické vlastnosti půdních roztoků pod travnatým porostem (Moravský kras)

Koroze speleotém je jedním z významných krasových problémů současnosti. Jako jeden z možných důvodů se jeví zvýšená acidita půdních roztoků krasových půd. Předchozí studie naznačují, že významný vliv na acidobazické vlastnosti půd má charakter vegetace. Tato práce se zabývá acidobazickými vlastnostm...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Rubeš, Dominik (Autor práce)
Další autoři: Faimon, Jiří, 1950- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2009.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/211217/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Koroze speleotém je jedním z významných krasových problémů současnosti. Jako jeden z možných důvodů se jeví zvýšená acidita půdních roztoků krasových půd. Předchozí studie naznačují, že významný vliv na acidobazické vlastnosti půd má charakter vegetace. Tato práce se zabývá acidobazickými vlastnostmi krasových půd, tvořících se pod travnatou vegetací v Moravském krasu. Byly vytipovány lokality a uskutečněny odběry půdních vzorků. Tyto vzorky byly dále laboratorně studovány a určovány jejich acidobazické vlastnosti. Studován byl i rozdíl mezi přirozenými a antropogenně ovlivněnými půdami.
Recently, a speleothem corrosion is one of the major problems in karst. Enhanced acidity of karst soil solutions appears to be one of the possible reasons. Previous studies indicated that significant effect has the vegetation character on the soil acid-alkaline characteristics. This work deals with acid-alkaline characteristics of the Moravian Karst soils formed under grass vegetation. Soils were sampled in selected sites and studied in the laboratory with respect to their acid-alkaline characteristics. The difference between natural and anthropogenic soils was evaluated.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jiří Faimon.
Fyzický popis:38 l. : il.