Nepylové objekty palynologických preparátech z lokality Pohansko

Cílem práce byla rekonstrukce prostředí na archeologické lokalitě Pohansko, na základě určení hlavních nepylových objektů. Vzorky byly odebrány z kopané sondy S3. Vyskytovaly se zde převážně sladkovodní palynomorfy To svědčí o existenci vodního prostředí v minulosti a to pravděpodobně slepého ramene...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Voříšek, Roman (Dissertant)
Other Authors: Doláková, Nela, 1960- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2009.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/173072/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Cílem práce byla rekonstrukce prostředí na archeologické lokalitě Pohansko, na základě určení hlavních nepylových objektů. Vzorky byly odebrány z kopané sondy S3. Vyskytovaly se zde převážně sladkovodní palynomorfy To svědčí o existenci vodního prostředí v minulosti a to pravděpodobně slepého ramene řeky Dyje, jak se domnívají sedimentologové. Výsledky jsem porovnal s preparátem „hrob, vzorek 808“, ve kterém je značné množství pozůstatků hub, za absence vodních palynomorf, což ukazuje na suchozemské prostředí.
The aim of the thesis was reconstruction of environment at archeological location Pohansko by determination of main non-pollen palynomorphs. Samples was taken from dig hole S3. There is a dominance of freshwater palynomorphs. It gives evidence of a freshwater environment in the past and it's probably evidence of blind branch of river Dyje, how are sedimentologists suppose. I compare the results with sample „hrob, vzorek 808“, in which is considerable amount of fungal spores and absence of water palynomorphs which indicate terrestrial environment.
Item Description:Vedoucí práce: Nela Doláková.
Physical Description:33 6. : il.