Mineralogie speleotém z podzemních betonových konstrukcí tramvajové štoly pod Špilberkem

Práce je zaměřena na studium speleotém z plánované tramvajové štoly ražené v 70. letech minulého století v horninách brněnského masivu pod hradem Špilberk. Cílem této práce je podrobné srovnání charakteru speleotém z tramvajové štoly se speleotémami z technických staveb (PVE Dlouhé Stráně) a přírodn...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kučerová, Anna (Dissertant)
Other Authors: Štelcl, Jindřich, 1956- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2009.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/175675/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Práce je zaměřena na studium speleotém z plánované tramvajové štoly ražené v 70. letech minulého století v horninách brněnského masivu pod hradem Špilberk. Cílem této práce je podrobné srovnání charakteru speleotém z tramvajové štoly se speleotémami z technických staveb (PVE Dlouhé Stráně) a přírodními speleotémami tvořícími součást jeskynního prostředí (Moravský kras). Výsledky práce prokázaly, že speleotémy z tramvajové štoly jsou morfologicky podobné, jak přírodním brčkům, tak brčkům pocházejícím z umělých betonových konstrukcí PVE Dlouhé Stráně. Nejnápadnějším znakem, jímž se přírodní brčka a brčka současných technických staveb odlišují, je jejich nápadný kostrovitý růst. K zajímavým poznatkům patří i počínající tvorba brček bezprostředně na horninách brněnského masivu.
This work is focused on a study of speleothems coming from the tram adit built in 70th last century in the rocks of Brno Massif under the castle Špilberk. Aim of the work is a detail comparison of speleothems from the tram adit to (1) speleothems from different technical building (PVE Dlouhé Stráně) and (2) speleothems from the Moravian Karst. The results of this work proved that speleothems from the tram adit are morphologically similar to natural speleothems and speleothems from Dlouhé Stráně. The most conspicuous difference between natural and technical speleothems is detritic growth. Very interesting fact is that the speleothems seem to growth directly on the adit wall rocks in addition to wall concrete.
Item Description:Vedoucí práce: Jindřich Štelcl.
Physical Description:36 l. : il.