Rekonstrukce podoby člověka podle lebky se zaměřením na počítačem podporované metody

Rekonstrukce podoby na základě lebky reprodukuje tvář jedince z jeho kosterních pozůstatků. Je založena na existenci vztahů mezi kostním podkladem a odpovídajícími měkkými strukturami obličeje. Nicméně je téměř nemožné vytvořit dokonale shodný vzhled, jaký měl jedinec za života, neboť ne všechny rys...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Lukášová, Markéta (Autor práce)
Další autoři: Drozdová, Eva, 1967- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2008.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/184411/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Rekonstrukce podoby na základě lebky reprodukuje tvář jedince z jeho kosterních pozůstatků. Je založena na existenci vztahů mezi kostním podkladem a odpovídajícími měkkými strukturami obličeje. Nicméně je téměř nemožné vytvořit dokonale shodný vzhled, jaký měl jedinec za života, neboť ne všechny rysy jsou formovány pouze příslušnou kostní strukturou a nesmírná variabilita jednotlivých tvarových charakteristik obličeje není v kosterním podkladu často ani nezachycena. Cílem této práce je nastínit historii a metodiku tradičních technik aproximace a zaměřit se na nové poznatky ve vývoji počítačem řízené rekonstrukce, její výhody a možnosti. Současně naznačuji budoucí tendence a zmiňuji klady i omezení těchto digitálních metod.
Facial reconstruction is the reproduction of an individual face from skeletal remains. The technique is based on the fact that facial features are determined by the underlying bone structure. However it’s very difficult to produce exactly the same face as the individual had during his life because not all of the features are formed only by the shape of the skull and usually we are not able to estimate the precise level of a variability of the specific face. The aim of this work is to mention the history and methodology of a clay approximation and to focus on development of a computer-asissted facial reconstruction. Results and qualities of these new techniques are discussed and we point out main odds and benefits that these methods have against the traditional procedures. On the other hand we indicate limitations and insufficiencies of current software and the need of future improvements of this process.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Eva Drozdová.
Fyzický popis:57 l.