Mathematical modeling of microseparation and interface devices for mass spectrometry coupling

Předložená PhD Thesis se skládá ze tří částí, přičemž každá z nich je zaměřena na teoretickou analýzu vybraného fenoménu souvisejícího s předseparacemi a rozhraním hmotnostního spektrometru. První část je zaměřena na rozbor elektroosmotického toku, což je velmi důležitý doprovodný jev při elektrofor...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Otevřel, Marek (Autor práce)
Další autoři: Preisler, Jan, 1969- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Angličtina
Vydáno: 2008.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/19801/prif_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Předložená PhD Thesis se skládá ze tří částí, přičemž každá z nich je zaměřena na teoretickou analýzu vybraného fenoménu souvisejícího s předseparacemi a rozhraním hmotnostního spektrometru. První část je zaměřena na rozbor elektroosmotického toku, což je velmi důležitý doprovodný jev při elektroforéze. Konkrétně je práce zaměřena na rozbor nestacionárního režimu, kdy dochází k nárůstu elektroosmotického toku a dále je prezentováno stacionární řešení elektroosmotického rychlostního profilu pro elektrolyt s proměnnou viskozitou. Tématem druhé části je teoretická analýza elektroforézy ve volném toku pomocí generalizované teorie disperze. Tato metoda umožňuje určit statistické momenty řešení (tj. profilu koncentrace analytu) bez znalosti řešení jako takového. Presentovaná studie porovnává metodu centrálního nástřiku s nástřikem do celé šíře kanálku. Obě elektroforetické metody bývají využívány při předseparaci nebo čištění vzorku před analýzou v hmotnostním spektrometru.
The presented PhD thesis consists of three parts, each focusing on the theoretical analysis of a selected phenomenon associated with interfacing separations to the mass spectrometry. The first part is dealing with the electroosmotic flow (EOF), which is a very important accompanying phenomenon of electrophoretic methods. In particular the focus is on the unsteady regime of the EOF development and on the steady-state EOF of electrolytes of non-constant viscosities. The second part concerns the free flow electrophoresis (FFE) separation method. The generalized dispersion theory has been used here, for it is capable to get the statistical moments of the solution (the concentration profile) without the need for the exact solution itself. Presented study trades off both the central injection method and the case when the sample is injected in the whole channel width. Both the electrophoretic techniques are important for the pre-separation and/or sample cleaning prior to the mass spectrometry analysis.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jan Preisler.
Fyzický popis:86 l.