Nutriční aspekty vápníku a zdraví /

Tato bakalářská práce shrnuje současné poznatky o vápníku, především ve vztahu k výživě člověka. Jsou zde zmíněny jeho účinky na lidský organismus. Vedle skeletární funkce hraje vápník roli v mnoha dalších specializovaných procesech v těle, jako je sekrece neurotransmiterů, kontrakce svalů, srážení...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Amchová, Petra (Dissertant)
Other Authors: Suchodolová, Veronika, 1982- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/176843/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Tato bakalářská práce shrnuje současné poznatky o vápníku, především ve vztahu k výživě člověka. Jsou zde zmíněny jeho účinky na lidský organismus. Vedle skeletární funkce hraje vápník roli v mnoha dalších specializovaných procesech v těle, jako je sekrece neurotransmiterů, kontrakce svalů, srážení krve, trávení a mnoho dalších. Vápník je jedním z faktorů, které se ověřují z hlediska možných preventivních účinků proti civilizačním chorobám. Práce uvádí i nejnovější doporučený denní příjem pro obyvatele ČR.
My bachelor thesis resumes contemporary knowledge about calcium in human nutrition. There are mentioned main effects of calcium on human body. As well as having a skeletal function, calcium plays a regulatory role in a number of specialised functions in the body including neurotransmiter secretion, muscle contraction, blood clotting, digestion and many others. Calcium may have a role in the aetiology of chronic disease. The thesis also deals with newly established recommended daily allowances for calcium in the Czech republic.
Item Description:Vedoucí práce: Veronika Březková
Physical Description:71 listů : ilustrace