Komplexy oxidu osmičelého jako elektroaktivní značky pro DNA a jejich analytické využití

Konvenční přístupy analýzy sekvencí DNA a RNA se obvykle opírají o nepřímé metody, jejichž výsledkem je získání otisku DNA (DNA fingerprint) většinou v podobě spektra restrikčních fragmentů. Současné metody jsou často založeny na odlišeném chování heteroduplexu (vzniklého spárováním standardního a m...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Kostečka, Pavel (Autor práce)
Další autoři: Fojta, Miroslav, 1967- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/4797/prif_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Konvenční přístupy analýzy sekvencí DNA a RNA se obvykle opírají o nepřímé metody, jejichž výsledkem je získání otisku DNA (DNA fingerprint) většinou v podobě spektra restrikčních fragmentů. Současné metody jsou často založeny na odlišeném chování heteroduplexu (vzniklého spárováním standardního a mutantního řetězce) a homoduplexu (vzniklého spojením plně komplementárních úseků) - detekuje se změna elektroforetické mobility, změna citlivosti ke štěpení nukleázami aj. Tyto techniky - ač poskytují přesné výsledky - jsou relativně nákladné, pracné a časově náročné. Z tohoto důvodu je věnována značná pozornost vývoji levných, snadno ovladatelných biosenzorů, mimo jiné elektrochemických. Tato práce byla zaměřena na použití elektrochemických technik pro detekci hybridizace DNA a vyhledávání bodových mutací. Více než měření vlastních elektrochemických signálů DNA se v poslední době z řady důvodů využívá značení DNA elektroaktivními značkami. V naší laboratoři máme více jak 20tiletou zkušenost.
Conventional approaches of analysis of DNA and RNA sequences are usually based on indirect methods whose results are DNA fingerpints represented by restriction fragment spectra. Current methods often utilize different behavior of heteroduplex (formed by pairing of mutant and standard (wild-type) strands) and homoduplex (formed by pairing fully complementary strands) reflected in changes in electrophoresis mobility, susceptibility to cleavage by nucleases etc. Although these techniques can provide accurate results, they are rather expensive, laborious and time-consuming. For this reasons great atteition is paid to developing of cheap, easy-to-use biosensors, besides them electrochemical. This work is concentred on use of electrochemical techniques for detection of DNA hybridisation and searching for mutations. Rather than measurement of intrinsic DNA signals, labeling of DNA by electroactive tags has been preffered up-to-date. In our laboratory we have over 20-year experience with osmiu.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Miroslav Fojta.
Příloha v angličtině.
Fyzický popis:58 l., [22] l. příl.