Proces osamostatňování u jedince s kombinovaným postižením v obci s rozšířenou působností města Boskovice

Tématem diplomové práce je proces osamostatňování u jedince s kombinovaným postižením v obci s rozšířenou působností města Boskovice. Práce se snaží upozornit na problematiku osamostatňování jedince s kombinovaným postižení od rodiny v rámci stacionáře Betany a Agapé. Cílem této práce je zodpovězení...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Zouharová, Kateřina (Autor práce)
Další autoři: Čechová, Jana, 1980- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007.
Témata:
On-line přístup:https://is.muni.cz/th/185255/fss_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Tématem diplomové práce je proces osamostatňování u jedince s kombinovaným postižením v obci s rozšířenou působností města Boskovice. Práce se snaží upozornit na problematiku osamostatňování jedince s kombinovaným postižení od rodiny v rámci stacionáře Betany a Agapé. Cílem této práce je zodpovězení hlavní výzkumné otázky : „Jaké způsoby podpory poskytuje při procesu osamostatňování od rodiny u jedince s kombinovaných postižením (dětská mozková obrna s mentálním postižením) stacionář Betany a Agapé z pohledu instruktorů?“ Text práce je rozčleněn do tří hlavních částí. Teoretická část se zabývá vymezením hlavních pojmů - jedinec s kombinovaným postižením, možnosti podpory pro jedince s kombinovaným postižením na jeho cestě k vytvoření samostatnosti od rodiny a možnosti podpory k samostatnosti pro jedince s kombinovaným postižením ve stacionáři. Metodologická část zdůvodňuje zvolenou volbu výzkumné strategie, výběr technik sběru dat, jednotku zkoumání, jednotku zjišťování. Dále nás seznamuje s konstrukcí výzkumného souboru, objasňuje operacionalizaci dílčích výzkumných otázek a v neposlední řadě nás také seznamuje s postupem jak při realizaci výzkumu, tak i při zpracování a analýze dat.
The subject of this thesis is the process of independency of a person with combined handicap within Boskovice region. The work draws attention to issues of the process of independency of a person with combined handicap from family within the framework of Betany and Agapé stationaries. The objective of the thesis is to answer the major research question: „Which ways of support do Betany and Agapé stationaries provide for persons with combined handicap (poliomyelitis with cephalonia) in view of the instructors during the process of independency?” The whole text is divided into three main parts. The theoretical part deals with definitions of main conceptions - a person with combined handicap, the possibilities of support for a person with combined handicap on his/her way to create independency from family and the possibilities of support leading to independency for a person with combined handicap according to the stationary. The methodological part gives reasons for selected option of the research strategy, choosing techniques of data collection, a research unit, and an assignment unit.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jana Čechová.
Fyzický popis:109 l.