Bioakumulace polutantů bezobratlými v půdě ve vztahu k jejich biodostupnosti

Diplomová práce na téma BIOAKUMULACE POLUTANTŮ BEZOBRATLÝMI V PŮDĚ VE VZTAHU K JEJICH BIODOSTUPNOSTI byla vypracována v laboratořích půdní ekotoxikologie ve výzkumném centru RECETOX. Hlavním důvodem zpracování tohoto tématu je důležitost bioakumulace xenobiotik v bezobratlých při hodnocení toxicity...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Peštová, Jana (Autor práce)
Další autoři: Hofman, Jakub, 1974- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/78147/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Diplomová práce na téma BIOAKUMULACE POLUTANTŮ BEZOBRATLÝMI V PŮDĚ VE VZTAHU K JEJICH BIODOSTUPNOSTI byla vypracována v laboratořích půdní ekotoxikologie ve výzkumném centru RECETOX. Hlavním důvodem zpracování tohoto tématu je důležitost bioakumulace xenobiotik v bezobratlých při hodnocení toxicity látek v půdním prostředí. Použitými organizmy byly roupice (Enchytraeus albidus) a žížaly (Eisenia fetida), což jsou organismy zastávající v půdě velmi důležitou funkci. Podílí se na dekompozici látek a jsou potravou pro řadu organismů. Právě to, že jsou důležitou součástí řady potravních řetězců, z nich dělá vhodné organismy pro studium bioakumulace látek a tyto organismy jsou pak nejhojněji používány v ekotoxikologických studiích biodostupnosti a bioakumulace cizorodých látek v půdním prostředí. Experimentální část diplomové práce se skládala z několika dílčích celků. Jednak bylo potřeba optimalizovat chovy žížal E. fetida pro bioakumulační studie.
Thesis on POLLUTANT BIOACCUMULATION BY INVERTEBRATES IN THE SOIL AND ITS RELATION TO BIOAVAILABILITY were conducted in laboratory of soil ecotoxicology at research centre RECETOX. Bioaccumulation of xenobiotics by invertebrates is a very important factor for the evaluation of chemical toxicity in the soil environment. Earthworms (Lumbricidae) are the most used organisms in such studies in soil. These organisms play a significant role in the soil environment. They contributed to decomposition processes and are important components of many food webs. This fact makes them very suitable and most often used organisms in polutants bioaccumulation and bioavailalbility studies in the soil environment. In the present study enchytraeid (Enchytraeus albidus) and earthworm (Eisenia fetida) were used as a model organisms to estimate contaminants bioaccumulation and toxicity. Experimental work consisted from several studies.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jakub Hofman.
Fyzický popis:84 l.