Pulmonaria obscura a Pulmonaria officinalis v České republice

V České republice se vyskytují čtyři druhy rodu Pulmonaria, z nichž nejčastější jsou blízce příbuzné druhy P. obscura (plicník tmavý) a P. officinalis. (p. lékařský). Podle literárních údajů se liší skvrnitostí čepele, trváním přízemních listů, tvarem a délkou řapíku letních přízemních listů, oděním...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Jarošová, Lucie, 1982- (Autor práce)
Další autoři: Danihelka, Jiří, 1968- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2006
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/52450/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:V České republice se vyskytují čtyři druhy rodu Pulmonaria, z nichž nejčastější jsou blízce příbuzné druhy P. obscura (plicník tmavý) a P. officinalis. (p. lékařský). Podle literárních údajů se liší skvrnitostí čepele, trváním přízemních listů, tvarem a délkou řapíku letních přízemních listů, oděním kalicha a chromozomovým počtem. Snahou bylo zjistit, zda existují spolehlivé morfologické znaky, které by korelovaly s počty chromozomů uváděnými v literatuře a podle kterých by bylo možné tyto dva taxony bezpečně rozlišit v terénu i herbářových sbírkách, a aspoň přibližně i to, jaké je jejich geografické rozšíření. Získány byly vzorky z 29 populací, které byly kultivovány. U všech rostlin byly spočítány chromozomy. Všechny studované rostliny plicníku tmavého měly 2n = 14, rostliny plicníku lékařského 2n = 16. Na rostlinách bylo dále měřeno devět morfologických znaků a dva poměrové.
Of four species of the genus Pulmonaria native to the Czech Republic, P. officinalis and P. obscura are the two most common ones; they are usually referred to as Pulmonaria officinalis aggregate. According to the literature, they should differ in the presence or absence of spots on laminas, duration of the ground leaves during the winter, the shape and length of petioles of summer leaves, the type of the calyx indument, and the chromosome number. The aim of my study was to determine whether there are any reliable morphological characters enabling to distinguish these two taxa in the field and in the herbarium collections. Samples from 29 populations were taken into cultivation. First, I counted chromosomes in all specimens. All plants identified as P. obscura had 2n = 14, whereas those identified as P. officinalis had 2n = 16. Further, nine morphological characters were measured or scored on herbarium specimens, and another ratios were derived.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jiří Danihelka
Fyzický popis:1 CD-ROM