Ovlivnění imunity parenterální aplikací glutaminu onkologickým pacientům v kritickém stavu

Glutamin je aminokyselina s nejvyšší plasmatickou hladinou, která je základním energetickým substrátem pro lymfocyty, enterocyty a neutrofily. Tato aminokyselina hraje rovněž velmi důležitou roli v metabolismu aminokyselina glukozy. Deficit glutaminu je běžný zejména u nemocných, kteří jsou v kritic...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Jelínek, Petr (Dissertant)
Other Authors: Vyzula, Rostislav, 1952- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2007.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/108784/lf_d/
Cover Image
Description
Summary:Glutamin je aminokyselina s nejvyšší plasmatickou hladinou, která je základním energetickým substrátem pro lymfocyty, enterocyty a neutrofily. Tato aminokyselina hraje rovněž velmi důležitou roli v metabolismu aminokyselina glukozy. Deficit glutaminu je běžný zejména u nemocných, kteří jsou v kritickém stavu několik dnů, a může vést k poruchám imunity a ke zvýšenému riziku infekcí. Přibývá důkazů, že glutamin samotný nebo v kombinaci s ostatními imunonutrienty může mít pozitivní vliv na klinický výsledek a incidenci infekčních komplikací u kriticky nemocných. Glutaminem obohacená výživa nemusí však pouze redukovat incidenci infekcí na jednotce intenzivní péče, ale může být i velmi cenná v léčbě kriticky nemocných, u kterých je riziko opakovaných infekcí a tím snižovat riziko úmrtí z infekce nebo multiorgánového selhání.
Glutamine is the most abundant amino acid in the body, and is the preferred energy substrate for lymphocytes, enetrocytes and neutrophils. This amino acid plays also a central role in amino acid and carbohydrate metabolism. Glutamine deficiency is common in those who remain critically ill for for more than a few days and may result in impared immune function, thus increasing susceptibility to infection. There is growing evidence that glutamine, alone or in combination, experts benefical effects on the clinical outcome and infectious complications in critically ill patients. Glutamine enriched nutritional support may not reduce the overall incidence of acquired infection intensive care units, but it is safe and could be valuable supporting therapy for patients at risk of repeated infections to help to reduce their risk of dying from infection or multiple organ failure.
Item Description:Vedoucí práce: Rostislav Vyzula.
Physical Description:104 s.