Analýza expresního profilu faktorů AHP genů Arabidopsis thaliana

Analýza expresního profilu AHP genů Arabidopsis thaliana U vyšších rostlin se dvoukomponentní systém účastní přenosu signálu některých hormonů a reakcí na stres nebo změnu světelných podmínek Faktory s přenašečovou doménou (AHP) transportují fosfátovou skupinu z receptorů umístěných v membránách na...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Hradilová, Jana, 1978- (Dissertant)
Other Authors: Brzobohatý, Břetislav, 1957- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006.
Subjects:
Online Access:Elektronická verze přístupná pouze pro studenty a pracovníky MU
Cover Image
Description
Summary:Analýza expresního profilu AHP genů Arabidopsis thaliana U vyšších rostlin se dvoukomponentní systém účastní přenosu signálu některých hormonů a reakcí na stres nebo změnu světelných podmínek Faktory s přenašečovou doménou (AHP) transportují fosfátovou skupinu z receptorů umístěných v membránách na regulátory odpovědi. Doposud bylo identifikováno 5 AHP faktorů. RT-PCR byly detekovány dva různé AHP5 PCR produkty (AHP5 a AHP5L), jejichž vzájemný poměr je v jednotlivých částech rostliny různý. Nejvyšší byl tento poměr v květech, nejnižší naopak v šešulích a stoncích. AHP5L obsahoval dva otevřené čtecí rámce (ORF). Přenašečová doména byla zachována v delším z těchto rámců, který je tvořen částí intronu a následujícími exony. Ke kvantifikaci transkriptů jednotlivých AHP genů byla použita metoda RT-PCR v reálném čase a testovány byly vzorky pocházející z listů, kořenů, stonků, květů a šešulí Arabidopsis thaliana. Ve všech těchto vzorcích byly AHP transkripty detekovány, ovšem v rozd.
Analysis of the expression pattern in the AHP gene family Arabidopsis thaliana In higher plants, histidine-aspartate phosphorelays are involved in hormone, stress and light signaling via two-component systems of signal transduction. Histidine-containing phosphotransmitters (AHPs) transfer a phosphoryl group from membrane receptors to effectors in the nucleus. Five AHPs have been identified in Arabidopsis thaliana. Real-time RT-PCR was employed to quantify steady state levels of individual transcripts in leaves, roots, stems, flowers and siliques. The transcripts of all AHPs were detected in every organ examined, although at different levels. High organ specificity of gene expression was found in AHP1, AHP2, AHP4 while expression of AHP3 and AHP5 appears more ubiquitous. We also analyzed the regulation by cytokinins of AHP gene expression. We compared the effects on steady state levels of AHP transcripts of a short-term treatment with an aromatic cytokinin and increase in endogenous iso.
Item Description:Vedoucí práce: Břetislav Brzobohatý.
Physical Description:76 l.