Olfaktorická komunikace u člověka

Člověk vnímá pachy prostřednictvím hlavního olfaktorického systému. Po navázání chemické látky na receptor v čichové sliznici je podnět převeden na vzruch, jenž postupuje cestou nervus olfactorius do čichového laloku koncového mozku a dále čichovými drahami do těch oblastí mozku, ve kterých je vyhod...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Řeháková, Hana (Dissertant)
Other Authors: Králík, Miroslav, 1973- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/124078/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Člověk vnímá pachy prostřednictvím hlavního olfaktorického systému. Po navázání chemické látky na receptor v čichové sliznici je podnět převeden na vzruch, jenž postupuje cestou nervus olfactorius do čichového laloku koncového mozku a dále čichovými drahami do těch oblastí mozku, ve kterých je vyhodnocován. U obojživelníků, plazů a většiny savců se kromě této soustavy vyvinul ještě přídatný olfaktorický systém, který těmto živočichům pomáhá detekovat feromony, tj. chemické látky vylučované jedinci určitého druhu a přijímané jinými jedinci téhož druhu, a některé další substance. Receptorovým orgánem je v tomto případě vomeronazální orgán, ze kterého vychází stejnojmenný nerv končící v přídatném čichovém laloku. Do jaké míry je tento systém funkční u člověka, není stále jasné. Feromony dělíme do čtyř tříd. U živočichů řídí mnoho funkcí, především rozmnožovacích a vyvolávají několik jevů, z nichž lze některé pozorovat i u člověka.
Humans perceive odours with the main olfactory system, which means structures as the olfactory mucosa, the olfactory nerve, the olfactory bulb, the olfactory tract and some areas in the brain. In addition to this system, the accessory olfactory system has involved in most amphibia, reptiles and mammals. It helps them perceive substances such as pheromones, i.e. chemicals which are secreted to the outside by an individual and received by other individuals of the same species, in which they evoke specific response. The receptor organ af the accessory olfactory system is the vomeronasal organ which is connected to the accessory olfactory bulb. The function of the accessory olfactory system in humans is not clear. Pheromones are divided into four classes. In animals pheromones elicite changes in the physiology and behaviour and control functions such as reproduction. Pheromones cause olfactory effects. Some of these effects can be found in humans too. Pheromones in humans influence secreti.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslav Králík.
Physical Description:62 l. : il.