Stranové preference u člověka

Lidské tělo je bilaterálně symetrické podle mediosagitální roviny. Základy bilaterální symetrie jsou pozorovatelné již u embrya ve stádiu zárodečného terčíku. Vztah pravé a levé strany těla se označuje jako lateralita. Párové orgány nejsou ale dokonale symetrické, vyznačují se určitou velikostní, tv...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Otýpková, Marie (Dissertant)
Other Authors: Králík, Miroslav, 1973- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/124051/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Lidské tělo je bilaterálně symetrické podle mediosagitální roviny. Základy bilaterální symetrie jsou pozorovatelné již u embrya ve stádiu zárodečného terčíku. Vztah pravé a levé strany těla se označuje jako lateralita. Párové orgány nejsou ale dokonale symetrické, vyznačují se určitou velikostní, tvarovou a funkční nesouměrností. Nejznámější funkční nesouměrnost se projevuje v používání rukou. Pibližně 90% lidí preferuje při většině úkonů pravou ruku, 10% lidí levou ruku. V průběhu historie byly preference rukou hodnoceny na základě různých kritérií, výsledná data nebyla vždy jednoznačná a pravdivá. V druhé polovině 20. století byly vytvořeny přesnější metodiky, které přináší spolehlivější výsledky. Výskyt preferencí rukou se ale nemůže omezit pouze na kategorii pravák a levák, ve skutečnosti v populaci existuje mnoho přechodných forem. Většina kultur považovala levorukost za něco negativního, levoruké děti byly často nuceny naučit se používat pravou ruku. Důkazem toho, že levorukost nepředstavuje žádné omezení, je mnoho slavných lidí.
Two main types of symmetry exist among organisms in the nature: radial symmetry and bilateral symmetry. Deviations of perfect symmetry are called asymmetries. There are three types of asymmetry, each characterized by a different combination of mean and variance of the distribution of right-minus-left (R L) differences: antisymmetry, directional asymmetry and fluctuating asymmetry. Humans body is bilaterally symmetrical. Relation between the left and right side of bilaterally organized individuals is called laterality. Laterality is evaluated as a qualitative or quantitative feature. Funtional and morfological asymmetries of limbs and sense organs are connected with cerebral lateralization. The best known type of laterality is handedness. It means the preferential use of one hand as compared to its contralateral homolog in some activities. Estimates of the number of right-handers in the population are around 90%. Approximately 10% of people are left-handers. Rarely also ambidexterity a.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslav Králík.
Physical Description:82 l. : barev. il.