Funkce antioxidačních enzymů a substrátů ve fotosyntéze lišejníků za stresových radiačních podmínek

Lišejníky jsou symbiotická společenství houby (mykobiont) a fotosyntetického partnera (fotobiont), kterým může být řasa nebo sinice. Dokáží přežít v extrémních podmínkách díky svojí schopnosti vyrovnat se s nepříznivými podmínkami prostředí jako je nedostatek vody, rychlé a extrémní změny teplot, dl...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Večeřová, Kristýna, 1983- (Autor práce)
Další autoři: Barták, Miloš, 1963- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2006
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/67562/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Lišejníky jsou symbiotická společenství houby (mykobiont) a fotosyntetického partnera (fotobiont), kterým může být řasa nebo sinice. Dokáží přežít v extrémních podmínkách díky svojí schopnosti vyrovnat se s nepříznivými podmínkami prostředí jako je nedostatek vody, rychlé a extrémní změny teplot, dlouhotrvající pokrývka sněhu. Světlo jako zdroj energie pro fotosyntézu je nezbytné pro růst lišejníků a tvorbu biomasy. Na druhou stranu nadbytek světla dokáže inhibovat fotosyntézu a může vést k fotooxidativní destrukci fotosyntetického aparátu. Lišejníky mají několik antioxidačních mechanismů, kterými se snaží zabránit negativním změnám fotosyntetického aparátu vlivem vysokého záření. Mezi typické antioxidační látky indukované v lišejnících zářením patří glutation (GSH), kyselina askorbová a pigmenty xantofylového cyklu. V lišejnících se vyskytují i antioxidační enzymy, které se podílejí na zneškodnění volných radikálů (zejména různých forem reaktivního kyslíku, ROS), které se ve zvýšené míře produkují při vystavení.
Lichens are organisms formed by symbiotic association of fungi (mycobiont) and photosynthetic partner (photobiont), which can be algae or cyanobacterium. They can survive in extreme conditions due to their ability to cope with unfavourable conditions of environment such as e.g. lack of water, rapid and extreme changes of thallus temperature, long-lasting snow cover. Sun light as a source of energy for photosynthesis is essential for lichen growth and biomass production. Nevertheless, too high dose of light can inhibit photosynthesis and can lead to photooxidative destruction of photosynthetic apparatus. To avoid high-light induced negative changes in photosynthetic apparatus, lichens possess several antioxidative mechanisms. Glutathione (GSH), ascorbic acid and pigments of xanthophyll cycle belong among the typical antioxidative compounds induced by high light in lichens. In lichens, there are also several antioxidant enzymes, which participate in scavenging of free radicals (especially reactive oxygen species, ROS).
Popis jednotky:Vedoucí práce: Miloš Barták
Fyzický popis:vii, 68 l.