Botulismus

Botulismus je vzácné, ale vážné paralytické onemocnění způsobené nervovým toxinem, který je produkován bakterií Clostridium botulinum. Rozlišujeme tři formy onemocnění. Alimentární botulismus je způsobován požitím potravy kontaminované toxinem této bakterie. Traumatický botulismus je následkem působ...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Stalmach, Petr (Dissertant)
Other Authors: Zavřelová, Miroslava, 1954- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/55524/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Botulismus je vzácné, ale vážné paralytické onemocnění způsobené nervovým toxinem, který je produkován bakterií Clostridium botulinum. Rozlišujeme tři formy onemocnění. Alimentární botulismus je způsobován požitím potravy kontaminované toxinem této bakterie. Traumatický botulismus je následkem působení toxinu produkovaného bakterií v ráně. Kojenecký botulismus se rozvíjí po konzumaci spor Clostridium botulinum, které se ve střevě přemění na vegetativní formu a ta produkuje toxin. Všechny formy botulismu mohou být fatální. Alimentární botulismus je zvláště nebezpečný, protože se konzumací kontaminovaného jídla může nakazit velké množství lidí. Toto onemocnění postihuje také různé druhy zvířat.
Botulism is a rare but serious paralytic illness cause by a nerve toxin that is produced by the bacterium Clostridium botulinum. There are tree main kinds of botulism. Foodborne botulism is caused by eating foods that contain the botulism toxin. Wound botulism is cause by toxin produced from a wound infected with Clostridium botulinum. Infant botulism is caused by consuming the spores of the botulism bakteria, which then grow in the intestinem and release toxin. All forms of botulism can be fatal. Foodborne botulism can be especially dangerous because many people can be poisoned by eating a contaminated food. This disease recourse different kinds of animals too.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslava Zavřelová
Physical Description:43, [9] l.