Vektorová reprezentace hranic rozlivu v povodňových mapách /

Cílem práce je navržení metodiky zjednodušení hranic rozlivů povodní, které vzniknou automatickou vektorizací rastrových dat, v povodňových mapách webové aplikace Ministerstva životního prostředí. K tomuto účelu byla testována a vyhodnocena sada vybraných zjednodušovacích algoritmů (Douglas-Peucker,...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Růžička, Adam (Autor práce)
Další autoři: Staněk, Karel, 1967- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2021
Témata:
On-line přístup:https://is.muni.cz/th/in8oz/
Obálka
Popis
Shrnutí:Cílem práce je navržení metodiky zjednodušení hranic rozlivů povodní, které vzniknou automatickou vektorizací rastrových dat, v povodňových mapách webové aplikace Ministerstva životního prostředí. K tomuto účelu byla testována a vyhodnocena sada vybraných zjednodušovacích algoritmů (Douglas-Peucker, Visvalngam-Whyatt, Band Simplify a Snap To Grid) a shlazovacích algoritmů (PAEK a Bézierova interpolace). Algoritmy byly aplikovány na testovací data vektorizovaných hranic rozlivů. A poté byly statisticky vyhodnoceny jejich prostorové a geometrické vlastnosti a porovnány s původním prvkem. Poslední částí analýzy bylo i vizuální srovnání přesnosti algoritmů. Z výsledků analýz vyplynulo, že se jako nejvhodnější algoritmus jeví Douglas-Peuckerův, který poskytuje velkou polohovou i geometrickou přesnost a taktéž byl vyhodnocen jako vizuálně nejpřesnější.
The aim of this work is to propose methodology for simplifying the flow limits boundaries, which will be created by automatic vectorization of raster data and used in web application of flood maps of the Ministry of the Environment. For this purpose, was tested and evaluated set of selected simplifying algorithms (Douglas-Peucker, Visvalngam-Whyatt, Band Simplify and Snap To Grid) and smoothing algorithms (PAEK and Bézier interpolation). The algorithms were applied on the test data of the vectorized flood boundaries and then their spatial and geometric properties were statistically evaluated and compared to the original data. The last part of the analysis was a visual comparison of the accuracy of the algorithms. The analysis results showed that the most suitable algorithm is Douglas-Peucker’s algorithm, which provides high positional and geometric accuracy and was also evaluated as the most visually accurate.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Karel Staněk
Fyzický popis:53 listů : ilustrace