Specifika výživy u pacientů s cystickou fibrózou /

Tato bakalářská práce shrnuje současné poznatky o cystické fibróze se zaměřením na specifika výživy u pacientů s tímto onemocněním. První kapitola pojednává o obecné charakteristice cystické fibrózy. Další kapitola se zmiňuje o gastrointestinálních projevech, které jsou spolu s nutriční péčí v úzké...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Matějková, Kateřina (Dissertant)
Other Authors: Machačová, Lucie, 1986- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2018
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/rv1tp/
Cover Image
Description
Summary:Tato bakalářská práce shrnuje současné poznatky o cystické fibróze se zaměřením na specifika výživy u pacientů s tímto onemocněním. První kapitola pojednává o obecné charakteristice cystické fibrózy. Další kapitola se zmiňuje o gastrointestinálních projevech, které jsou spolu s nutriční péčí v úzké souvislosti. Stěžejní část bakalářské práce je zaměřená na specifika výživy u pacientů s cystickou fibrózou. Jednotlivé podkapitoly jsou věnované důležitosti výživy, malnutrici a potřebám jednotlivých makronutrientů a mikronutrientů. V závěrečné kapitole je popsána modifikace výživy u konkrétních stavů. Praktická část této práce se zabývá analýzou jídelníčku a hodnocením stravovacích návyků pacientů trpících cystickou fibrózou.
This bachelor thesis summarizes current knowledge about cystic fibrosis, focusing on the specifics of nutrition in patients with this disease. The first chapter deals with the general characteristics of cystic fibrosis. Another chapter mentions gastrointestinal symptoms that are closely related to nutritional care. The main part of the bachelor thesis is focused on the specifics of nutrition in patients with cystic fibrosis. The individual subchapters are devoted to the importance of nutrition, malnutrition and the needs of individual macronutrients and micronutrients. The final chapter describes modification of nutrition for specific conditions. The practical part of this work deals with the analysis of the diet and evaluation of eating habits of patients suffering from cystic fibrosis.
Item Description:Vedoucí práce: Lucie Machačová
Physical Description:81 listů