Diverzita a ekologie společenstev epifytických mechorostů na mrtvém dřevě v lesních rezervacích. /

Diverzita saproxylických organismů v České republice, potažmo napříč celou střední Evropou, je vázána především na pralesovité porosty. Tyto lesy jsou v naší krajině jediným biotopem, ve kterém lze najít dostatečné množství tlejícího dřeva vhodných vlastností. Jendou z celé řady významných funkcí tl...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Táborská, Markéta (Autor práce)
Další autoři: Odór, Péter (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Angličtina
Vydáno: 2018
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/eqf1z/
Obálka
Popis
Shrnutí:Diverzita saproxylických organismů v České republice, potažmo napříč celou střední Evropou, je vázána především na pralesovité porosty. Tyto lesy jsou v naší krajině jediným biotopem, ve kterém lze najít dostatečné množství tlejícího dřeva vhodných vlastností. Jendou z celé řady významných funkcí tlejícího dřeva v lese je jeho klíčová role z pohledu celkové biodiverzity na lokalitě. Velké kusy rozkládajících se kmenů jsou kolonizovány celými zástupy druhů bakterií, hub, rostlin a živočichů, které jsou alespoň v některé fázi svého životního cyklu závislé na tlejícím dřevě. Jejich diverzita vzrůstá se zvyšující se heterogenitou tohoto substrátu. Ta se odvíjí především od pestrosti druhů dřevin, typů tlejícího dřeva, stádií rozkladu a různých velikostí tlejícího dřeva. Díky různým kombinacím těchto vlastností vzniká pestrá škála mikrostanovišť a nik, které jsou vyhledávány specialisty či kolonizovány generalisty a oportunistickými druhy.
In the Czech Republic, or more generally throughout Central Europe, the biodiversity of saproxylic organisms is mainly related to natural old-growth forests. Such forests are the only biotopes in our landscape where sufficient amounts of the dead wood of a certain quality can be found. Besides its role in many functional processes, dead wood plays a crucial part in the overall biodiversity of a stand. Large pieces of decaying trunks are colonized by crowds of species of bacteria, fungi, plants and animals, which are at least at some point in their life-cycle dependent on dead wood. Their diversity increases with the heterogeneity of this substrate, represented by the diversity of tree species, dead wood types, decay stages and size categories. Various combinations of these factors create specific conditions and niches sought out by specialists or colonized by opportunistic species or generalists. The resulting specific communities show a successional process following the decay of the substrate.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Péter Odór
Fyzický popis:104 stran : tabulky, grafy