AMH (anti Müllerian Hormon) - marker reprodukční schopnosti dívek po onkologické léčbě

Tato bakalářská práce se věnuje antimülleriánskému hormonu (AMH), který je v průběhu života ženy produkován buňkami granulózy v ováriích. Maximální hodnoty dosahuje kolem dvacátého roku života a s věkem postupně klesá až k nedetekovatelným hodnotám. Přímo odráží ovariální rezervu a tak je možné ho v...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Magdolenová, Alžbeta (Dissertant)
Other Authors: Malášková, Ludmila (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Slovak
Published: 2014
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/393290/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Tato bakalářská práce se věnuje antimülleriánskému hormonu (AMH), který je v průběhu života ženy produkován buňkami granulózy v ováriích. Maximální hodnoty dosahuje kolem dvacátého roku života a s věkem postupně klesá až k nedetekovatelným hodnotám. Přímo odráží ovariální rezervu a tak je možné ho využít jako markeru fertility. Cílem této práce bylo metodou ELISA stanovit koncentrace v krevním séru žen, které v dětství prodělaly onkologické onemocnění. Následně byly výsledky porovnány s intenzitou léčby.
This bachelor‘s thesis deals with antimüllerian hormone (AMH), which is produced by granulosa cells of follicles in women‘s ovaries. Maximal values are found in women around 20 years old and then it progressively decline to undetectable levels. AMH directly reflects ovarian reserve so it can be used as a fertility marker. The aim of this study was to determine concentration of AMH in serum of female childhood cancer survivors. Subsequently, the results were compared with intensity of treatment.
Item Description:Vedoucí práce: Ludmila Malášková
Physical Description:32 l. : il.