AMH (anti Müllerian Hormon) - marker reprodukční schopnosti dívek po onkologické léčbě

Tato bakalářská práce se věnuje antimülleriánskému hormonu (AMH), který je v průběhu života ženy produkován buňkami granulózy v ováriích. Maximální hodnoty dosahuje kolem dvacátého roku života a s věkem postupně klesá až k nedetekovatelným hodnotám. Přímo odráží ovariální rezervu a tak je možné ho v...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Magdolenová, Alžbeta (Autor práce)
Další autoři: Malášková, Ludmila (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Slovenština
Vydáno: 2014
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/393290/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Tato bakalářská práce se věnuje antimülleriánskému hormonu (AMH), který je v průběhu života ženy produkován buňkami granulózy v ováriích. Maximální hodnoty dosahuje kolem dvacátého roku života a s věkem postupně klesá až k nedetekovatelným hodnotám. Přímo odráží ovariální rezervu a tak je možné ho využít jako markeru fertility. Cílem této práce bylo metodou ELISA stanovit koncentrace v krevním séru žen, které v dětství prodělaly onkologické onemocnění. Následně byly výsledky porovnány s intenzitou léčby.
This bachelor‘s thesis deals with antimüllerian hormone (AMH), which is produced by granulosa cells of follicles in women‘s ovaries. Maximal values are found in women around 20 years old and then it progressively decline to undetectable levels. AMH directly reflects ovarian reserve so it can be used as a fertility marker. The aim of this study was to determine concentration of AMH in serum of female childhood cancer survivors. Subsequently, the results were compared with intensity of treatment.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Ludmila Malášková
Fyzický popis:32 l. : il.