Úloha autofagie ve vývoji a terapii solidních nádorů /

Autofagie je evolučně konzervovaný proces zajišťující degradaci vnitrobuněčného materiálu a recyklaci rozložených molekul. Plní důležitou roli v řadě fyziologických i patologických dějů. Autofagie může pomáhat buňkám přežívat ve stresovém prostředí, nebo naopak přispívat k programované buněčné smrti...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Štěpka, Petr (Dissertant)
Other Authors: Hyršlová Vaculová, Alena (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2013
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/376070/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Autofagie je evolučně konzervovaný proces zajišťující degradaci vnitrobuněčného materiálu a recyklaci rozložených molekul. Plní důležitou roli v řadě fyziologických i patologických dějů. Autofagie může pomáhat buňkám přežívat ve stresovém prostředí, nebo naopak přispívat k programované buněčné smrti druhého typu či ovlivňovat ostatní typy buněčné smrti. Její deregulace je častým jevem u nádorových onemocnění a v závislosti na okolnostech může vznik a růst nádorů potlačovat nebo podporovat. Cílené ovlivnění autofagie se proto nabízí jako důležitá strategie pro budoucí využití v protinádorové terapii. Zbývá objasnit, ve kterých případech může autofagie nádorovým buňkám pomáhat překonat stres vyvolaný působením chemoterapeutických látek a kdy může naopak přímo zprostředkovávat jejich smrt. V této práci jsou shrnuty základní molekulární mechanismy autofagie, možnosti její regulace a její úloha v modulaci citlivosti nádorových buněk k cytotoxickému působení chemoterapeutických látek.
Autophagy is an evolutionarily conserved process enabling the degradation of intracellular material and recycling of molecules. It plays an important role in regulation of various physiological and pathological processes. Autophagy can promote cell survival, induce type II programmed cell death or affect other types of cell death. Deregulation of autophagy is a common phenomenon in cancer and depending on the circumstances it can both suppress and promote formation and growth of tumours. Targeting autophagy therefore represents a challenging strategy for future application in anticancer therapy. Autophagy may not only help cancer cells to alleviate stress induced by chemotherapy, but also act as a direct mediator of cell death. This thesis summarizes basic molecular mechanisms of autophagy, possibilities of its regulation, and its role in modulation of cancer cell sensitivity to cytotoxic effects of selected chemotherapeutic agents.
Item Description:Vedoucí práce: Alena Hyršlová Vaculová
Physical Description:36 listů