Adaptace obojživelníků na extrémní teploty prostředí

Změna klimatu se vyznačuje nejen změnou průměrné teploty vzduchu, ale také četností extrémních událostí jako jsou např. vichřice, sucho nebo vlny veder. Tyto události jsou těžko předvídatelné, takže jejich vliv na přežívání může být daleko vážnější než postupná změna průměrné teploty prostředí. Zvyš...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Hánová, Alexandra (Autor práce)
Další autoři: Gvoždík, Lumír, 1972- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2013
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/375634/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Změna klimatu se vyznačuje nejen změnou průměrné teploty vzduchu, ale také četností extrémních událostí jako jsou např. vichřice, sucho nebo vlny veder. Tyto události jsou těžko předvídatelné, takže jejich vliv na přežívání může být daleko vážnější než postupná změna průměrné teploty prostředí. Zvyšující se výskyt počasí s extrémními teplotami představuje velkou výzvu nejen pro člověka, ale i pro populace volně žijících organismů. U obojživelníků jsou využívány v reakci na extrémní teploty dva typy přizpůsobení - behaviorální a fyziologické. Při akutním vystavení extrémní teplotě obojživelníci spouštějí „odpověď teplotním šokem“, která syntetizuje proteiny chránící enzymy před škodlivými účinky vysoké teploty. Tato odpověď je účinná, ačkoliv je spojena s rozmanitými náklady, které mohou negativně ovlivnit zdatnost jedince.
Climate change is characterized not only by changing the average air temperature, but also the frequency of extreme events such as storms, droughts or heat waves. These events are difficult to predict, so their influence on organisms can be far more serious than gradual change in the average temperature of the environment. The increasing incidence of extreme weather with temperatures poses a major challenge not only for humans but also for populations of wild organisms. Amphibians employ various behavioral and physiological adjustments in response to extreme temperatures. Under acute exposure to extreme temperature, amphibians trigger “the heat-shock response“, which synthesizes proteins protecting enzymes against the harmful effects of high temperatures. This response is effective, though it is associated with various costs that may adversely affect the individual fitness.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Lumír Gvoždík
Fyzický popis:43 l.