Hyperglykemií indukované změny v parametrech ovlivňujících aktivitu pentózového cyklu

Thiamin a jeho deriváty mají významnou roli v energetickém metabolismu buňky. Aktivní forma thiaminu se uplatňuje jako kofaktor transketolázy, enzymu neoxidativní větve pentózového cyklu, který umožňuje metabolizovat meziprodukty glykolýzy hromadící se za podmínek hyperglykemie a poskytuje tak buňká...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kudláč, Roman (Dissertant)
Other Authors: Pácal, Lukáš (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Slovak
Published: 2012
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/357404/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:Thiamin a jeho deriváty mají významnou roli v energetickém metabolismu buňky. Aktivní forma thiaminu se uplatňuje jako kofaktor transketolázy, enzymu neoxidativní větve pentózového cyklu, který umožňuje metabolizovat meziprodukty glykolýzy hromadící se za podmínek hyperglykemie a poskytuje tak buňkám ochranu před poškozením vyvolaným chronickou hyperglykemií u diabetu. Intracelulární aktivaci thiaminu zajišťuje enzym thiaminpyrofosfokináza. Cílem práce bylo stanovit aktivitu thiaminpyrofosfokinázy a expresi transketolázy na buněčné linii HEK293 kultivované za podmínek normo- (5,5 mmol/l) a hyperglykemie (25,5 mmol/l).
Thiamine and its derivatives play a significant role in cellular energy metabolism. Active form of thiamine is a cofactor of transketolase, an enzyme of non-oxidative branch of the pentose phosphate pathway which utilizes glycolytic intermediates accumulating in hyperglycemic conditions and potentially prevents protection from hyperglycemia-induced cell damage in diabetes. Enzyme thiamine pyrophosphokinase ensures intracellular thiamine activation. The aim of this work was to determine thiamine pyrophosphokinase activity and transketolase expression in HEK293 cell line cultured in normo- (5,5 mmol/l) a hyperglycemia (25,5 mmol/l).
Item Description:Vedoucí práce: Lukáš Pácal
Physical Description:40 l. : il.