Význam miRNA u karcinomu děložního hrdla

miRNA jsou malé nekódující molekuly RNA, které se významně podílejí na regulaci genové exprese na post-transkripční úrovni. Deregulace jejich exprese byla zaznamenána u širokého spektra nádorů a samotné miRNA se podílejí na vývoji a progresi nárových onemocnění. Karcinom děložního hrdla je druhým ne...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Perutková, Ivona (Dissertant)
Other Authors: Vallová, Vladimíra, 1979- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2012
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/357035/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:miRNA jsou malé nekódující molekuly RNA, které se významně podílejí na regulaci genové exprese na post-transkripční úrovni. Deregulace jejich exprese byla zaznamenána u širokého spektra nádorů a samotné miRNA se podílejí na vývoji a progresi nárových onemocnění. Karcinom děložního hrdla je druhým nejrozšířenějším typem nádorového onemocnění u žen na světě. Toto onemocnění úzce souvisí s infekcí HPV, která ovšem není pro jeho vznik dostačující. Tato práce se zabývá současnými studiemi exprese miRNA u karcinomu děložního hrdla a jejich potenciálním využitím v jeho diagnostice a terapii.
miRNAs are small non-coding RNA, which can regulate gene expression on post-transcriptional level. Their downregulation was observed in wide spectrum of carcinomas. miRNAs can influence the development and progression of cancer disease. Cervical carcinoma is the second most common type of carcinoma in women in developing countries. This disease is closely related to HPV infection, however it is not sufficient for its formation. This thesis discuss current studies in miRNA expression profiles in cervical carcinoma and potentional use of miRNA for its diagnostics and therapy.
Item Description:Vedoucí práce: Vladimíra Vranová
Physical Description:46 l.