Právní aspekty humoru

Disertační práce Právní aspekty humoru přináší přehled situací, při kterých mají projevy humoru určitý význam v občanskoprávních vztazích. Humor často může sloužit k budování a posilování společenských vazeb ve skupině. Humorem mohou být někteří jedinci, kteří se do takové skupiny nehodí, z takové s...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Šalomoun, Michal, 1974- (Autor práce)
Další autoři: Telec, Ivo, 1959- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2010
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/7843/pravf_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Disertační práce Právní aspekty humoru přináší přehled situací, při kterých mají projevy humoru určitý význam v občanskoprávních vztazích. Humor často může sloužit k budování a posilování společenských vazeb ve skupině. Humorem mohou být někteří jedinci, kteří se do takové skupiny nehodí, z takové skupiny postupně vylučováni. V takových případech může docházet k diskriminaci. Nejčastějšími diskriminačními kritérii, při kterých se používá humor, je rasa a pohlaví. Pokud tak k rasistickému nebo sexuálnímu žertování dochází v místech a situacích, kde je diskriminace zákonem potírána, jako je např. zaměstnání a přístup k němu, přístup ke zdravotní péči a sociálním výhodám, představují uvedené projevy humoru zpravidla právně zakázané jednání s příslušnými právními následky. Projevy humoru jsou často založeny na představách a myšlenkách spočívajících v relativizování skutečnosti, přičemž touto relativizovanou skutečností mohou být i nehmotné statky. V případě, kdy tyto nehmotné statky budou nějakým způsobem právem chráněny (např. lidská podoba, čest a důstojnost, autorské dílo, ochranná známka), může nastat právní problém. Humorné projevy spočívající v nakládání s uvedenými, právně chráněnými nehmotnými statky však představují zpravidla určitou výjimku z povinnosti žádat dotčenou osobu o souhlas s užitím nehmotného statku. Právní důvody, proč tomu tak je, se však u jednotlivých nehmotných statků liší, protože se liší i jednotlivé právní úpravy.
The present doctoral thesis titled Legal Aspects of Humour brings an overview of situations in which manifestations of humour bear certain significance in civil law relations. Humour seems to be very often used to build up and strengthen social ties within a given group. Using humour may gradually exclude some individuals from such group, especially those who do not fit in it. Such cases may be deemed acts of discrimination. The most frequent discrimination criteria used in humour are race and sex. As long as the racial and sexual jokes are made in places and situations where such discrimination is found legally inappropriate, e.g. work places, jobs and access to them, access to health care and social benefits, the said acts of humour are qualified as illegal and result in civil liability. Acts of humour are often based on notions and ideas that relativize the reality, and such relativized reality might be comprised of intangible goods. If the intangible goods in question are somehow legally protected (e.g. people’s appearances, honour and dignity, copyright, registered trademark), legal issues might arise. Humour that ridicules intangible goods implies that the humorist refers to the intangible goods in a specific way and makes them a subject matter of his/her joke. But manifestations of humour, which are based on disposal with the said legally protected tangible goods, generally represent a specific exception from obligation to ask the person in question for consent to use such intangible goods. The legal grounds explaining the status differ in each example of intangible goods, because even legal regulations are always different.
Popis jednotky:Na obálce uvedeno chybně příjmení autora: Šalamoun
Vedoucí práce: Ivo Telec
Fyzický popis:172 l. : il.