Subletální účinky a biomarkery ekotoxicity sinic

Sinice neboli cyanobakterie jsou prokaryotické organismy známé svou schopností vytvářet vodní květ. Ten vzniká v eutrofizovaných vodách a je celosvětovým problémem, neboť znesnadňuje využití vodních nádrží a negativně ovlivňuje ostatní vodní organismy i celý ekosystém. Jedním z mechanismů tohoto neg...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Paskerová, Hana (Autor práce)
Další autoři: Hilscherová, Klára, 1972- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2009
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/150776/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Sinice neboli cyanobakterie jsou prokaryotické organismy známé svou schopností vytvářet vodní květ. Ten vzniká v eutrofizovaných vodách a je celosvětovým problémem, neboť znesnadňuje využití vodních nádrží a negativně ovlivňuje ostatní vodní organismy i celý ekosystém. Jedním z mechanismů tohoto negativního působení je produkce sinicových toxinů - cyanotoxinů. Sinice jsou v různých částech světa spojovány s hromadnými úhyny vodních živočichů a jejich negativní účinky byly pozorovány také v experimentálních studiích. Tyto studie ukázaly, že sinice a jejich toxiny mají prokazatelně schopnost po dlouhodobém působení vyvolávat změny biochemických, hematologických, fyziologických a morfologických parametrů. Změny těchto parametrů jsou užívány jako tzv. časné varovné signály neboli biomarkery ekotoxicity sinic. Tato práce se zabývá působením sinic na biochemické biomarkery ve studiích s křepelkou japonskou (Coturnix japonica) a potkanem (Rattus norvegicus var.alba).
Blue-green algae or cyanobacteria are prokaryotic organisms that are known for their ability to form water blooms. Blooms rise in eutrophic water bodies and they cause worldwide problems with use of these waterbodies and can negatively influence aquatic ecosystem and organisms. The production of cyanobacterial toxins - cyanotoxins is one of the mechanisms of their ecotoxicity. Cyanobacteria have been connected with mass mortalities of aquatic animals in various parts of the world. Their negative effects have been observed in experimental studies as well. These studies showed that cyanobacteria and their toxins are able to cause changes of biochemical, hematological, physiological and morphological parameters. The changes of these parameters are used as early-warning signals or biomarkers of cyanobacterial ecotoxicity. This work focused on effects of cyanobacteria on biochemical biomarkers in studies with Japanese quail (Coturnix japonica) and rat (Rattus norvegicus var. alba).
Popis jednotky:Vedoucí práce: Klára Hilscherová.
Fyzický popis:80 l., [22] l. příl.