Osud perzistentních organických látek v prostředí modelové území Zlínsko /

Perzistentní organické polutanty (POPs) kvůli své perzistenci, vysoké rozpustnosti v tucích, schopnosti přenosu na vzdálená místa od zdroje, bioakumulaci v tkání, bioobohacování v potravních řetězcích mají významný dopad na lidské zdraví a životní prostředí. Předkládaná práce se zabývá hodnocením os...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Skácelová, Veronika (Autor práce)
Další autoři: Jarkovský, Jiří, 1976- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2009
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/150636/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Perzistentní organické polutanty (POPs) kvůli své perzistenci, vysoké rozpustnosti v tucích, schopnosti přenosu na vzdálená místa od zdroje, bioakumulaci v tkání, bioobohacování v potravních řetězcích mají významný dopad na lidské zdraví a životní prostředí. Předkládaná práce se zabývá hodnocením osudu perzistentních organických polutantů ve vodním ekosystému. V této práci je použit program ArcGIS pro hodnocení stavu znečištění sedimentů perzistentními organickými polutanty ve vybraných řekách Zlínského kraje. Data byla statisticky vyhodnocena a byly vytvořeny mapy poskytující přehledný vývoj kontaminace POPs a také mapy dalších naměřených parametrů na 14 lokalitách během let 2005 a 2006. V literární rešerši je popsaný osud polutantů a charakteristika sedimentu. Dále je popsána charakteristika Zlínského kraje s možnými zdroji znečištění. V poslední části bylo řešeno, jaký vliv mají fyzikálně chemické vlastnosti jako je obsah organického uhlíku (TOC) a zastoupení zrnitostních frakcí na sorpci POPs na sediment.
Persistent organic pollutants because of their persistency, high lipid solubility, capability of long-range transport, bioacumulation in human and animal tissue, biomagnify in food chains have potential sigbificant impacts on human health and the environment. Presented theses is focused on fate of persistent organic pollutants in aquatic ecosystem. In this thesis software ArcGis is used on assessment of sediment contamination in selected rivers in Zlínský region. Data were statistically interpreted and maps were created providing well-arranged emergence of POPs contamination and other maps of measured parameters at 14 stations during years 2005 and 2006. The first part descibes fate of pollutants and sediment characterization. Next this part solves influence of physiochemical properties such as content of organic carbon and grain size on sorption of POPs in sediments. Interrelationship between POPs and physiochemical parameters and silicate analyse is also discussed.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jiří Jarkovský.
Fyzický popis:94 l.