Rašelinné louky na Žďársku: vegetace a vliv kosení po roce 1993

Rašelinné louky jsou ve Žďárských vrších stále relativně častým biotopem. Na stavu jejich vegetace se velkou měrou podílí management, především kosení. Na rašelinných loukách jsem v roce 2007 zapsal celkem 34 fytocenologických snímků a na každé lokalitě jsem změřil pH. Ze záznamů o prováděných manag...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Veleba, Adam, 1986- (Autor práce)
Další autoři: Hájek, Michal, 1974- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2008
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/184653/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Rašelinné louky jsou ve Žďárských vrších stále relativně častým biotopem. Na stavu jejich vegetace se velkou měrou podílí management, především kosení. Na rašelinných loukách jsem v roce 2007 zapsal celkem 34 fytocenologických snímků a na každé lokalitě jsem změřil pH. Ze záznamů o prováděných managementových zásazích jsem získal informace o historii kosení rašelinných luk od roku 1993. Další informace o zkoumaném území jsem čerpal z literatury. Získaná data jsem analyzoval pomocí jednorozměrných i mnohorozměrných statistických metod v programech Canoco a Statistica a výsledky jsem zpracoval do podoby grafů a tabulek. Podařilo se mi dokázat, že kosení má vliv na druhové složení současné vegetace rašelinných luk na Žďársku, zejména délka kosení v letech od roku 2003. Kromě toho jsem také popsal založení a počátek managementového experimentu, který bude náplní mojí diplomové práce.
“Fen meadows in the Žďár region: vegetation and the effect of mowing since 1993.” Fen meadows are still relatively frequent habitat in the Žďár region. The state of vegetation of the fen meadows is strongly influenced by management, especially by mowing. In this thesis, 34 phytosociological relevés were recorded in 2007 and pH was measured on each locality. The data about mowing history of these fen meadows under study were obtained from the records about management practice. Another information was taken from the literature. One-dimensional and multi-dimensional methods were applied on the collected data set, using Canoco and Statistica software, and the results were presented in set of graphs and tables. The results have documented that mowing has an influence on contemporary species composition of the vegetation, especially expressed as the variable “duration of mowing in years since 2003”. Besides that, the establishment of management experiment was described, as it is going to be .
Popis jednotky:Vedoucí práce: Michal Hájek
Fyzický popis:1 CD-ROM